Taşkın, Sağlık Bakanlığı, YHS kadrosunda çalışanların memur kadrolarına atanmaları için Hizmet İçi Eğitim Semineri verdiğini ve ardından sınavda başarılı olanlar 2013 yılında atandığını hatırlattı.
YHS çalışanları kadro bekliyor

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Yardımcı Hizmetli Sınıfında (YHS) çalışanlara yapılan haksızlığın sona erdirilmesini ve hak ettikleri kadrolara atanmalarının sağlanmasını istedi.
Sağlık Bakanlığı, YHS kadrosunda çalışanların memur kadrolarına atanmaları için Hizmet İçi Eğitim Semineri verdiğini ve ardından sınavda başarılı olanlar 2013 yılında atandığını hatırlatan Taşkın, ilk yapılan sınavlarda YHS kadrosundan memur kadrosuna çok sayıda alım yapılırken daha sonra yapılan alımlarda sayının her geçen gün azaldığını belirterek, yapılan sınavlarda başarılı olup halen atanmayı bekleyen 8 bin YHS personeli olduğunu ve bunların sınavlarda başarılı oldukları halde neden atanamadıklarını anlayamadıklarını söyledi.
Taşerona kadro verildiğini, Kızılay'dan Sağlık Bakanlığına geçenlerin İHS kadrosuna atandıklarını, Adalet Bakanlığına bağlı Adliye kurumlarında çalışan Mübaşirlerin sınavsız olarak sınıf atlatıldığına dikkat çeken Taşkın şunları ifade etti: "Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlarda çalışan binlerce YHS kadrosundaki lise, önlisans ve üniversite mezunları ise sınavlarda başarılı oldukları halde V.H.K.İ. ve memur olarak atanamıyorlar! Bunlar halen masa başında memur ve V.H.K.İ'nin yaptıkları işi yapıyorlar. O halde neden atama yapılmadığı kamuoyuna açıklanmalıdır. Ek göstergeden yararlanamayan, döner sermaye ek ödemelerinden en düşük ücreti alan, yataklı tedavi kurumlarının her alanında görev yapan YHS çalışanları adil ve hakkaniyetli bir yaklaşım bekliyorlar. Hak edene hakkı verilir anlayışıyla kendilerine de haklarının verilmesini bekliyorlar. 8 Yıldır devam eden bu mağduriyetin artık sonlandırılması ve hak edene hakkının verilmesi zorunlu hale gelmiştir. Sağlık Bakanlığı bir an önce atanmayı bekleyen YHS çalışanlarını V.H.K.İ. ve memur kadrosuna atamalıdır. Anadolu Sağlık Sen olarak, her zaman haklının, mağdurun ve sessiz çoğunluğun yanında olmaya ve onların haklarını savunmaya devam edeceğiz."

Yorumlar