Yozgat’ta yüzlerce öğrenci hayallerini üniversiteye girmek için ter döktü
YKS maratonu sona erdi

Yüksek öğretim Kurumları Sınavları 27-28 Haziran tarihlerinde gerçekleştirildi. Cumartesi ve Pazar günleri, kısmi sokağa çıkma yasağının da uygulanmasıyla, üniversite sınavları için öğrenciler, AYT ve TYT bölümleri halinde iki gün boyunca, sakin bir ortamda ter döktüler.
Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testini (TYT), ikinci oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile üçüncü oturum Yabancı Dil Testi (YDT) sorularını yanıtlayan adayların YKS maratonu son buldu.
HEYECANLARI
GÖZLERİNDEN OKUNUYORDU
Üniversite hayali kuran yüzlerce öğrenci uzun bir hazırlık sürecinin ardından sınav salonlarını doldurdu. Salgına rağmen, öğrencilerin heyecanı gözlerinden okunuyordu. Temel Yeterlilik Sınavı’nda (TYT) Türkçe testinden 40, tarihten 5, coğrafyadan 5, felsefeden 5, din kültürü ve ahlak bilgisinden veya ilave felsefe sorularından 5 olarak üzere toplam 20, matematik testinde 40, fizikten 7, kimyadan 7 ve biyolojiden 6 sorunun sorulduğu fen bilimlerinde de 20 soru öğrencilere yöneltildi.
YKS’nin ikinci oturumu olan AYT’de adaylara 180 dakika süre tanınırken, adaylara “Sosyal Bilimler - 1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri” alanlarında 40’ar soru olmak üzere toplamda 160 soru soruldu. Adaylar “Sosyal Bilimler 1” testinde, Türk Dili ve Edebiyatından 24, Tarih - 1’den 10, Coğrafya-1’den 6 soru yanıtlarken, “Sosyal Bilimler-2” testinde Tarih-2’den 11, Coğrafya-2’den 11, Felsefe grubundan 12, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi veya ek Felsefe sorularından 6 soru yanıtladı. Adaylar ayrıca “Fen Bilimleri” testinde Fizik’ten 14, Kimya ile Biyoloji’den 13 soru ve Matematik’ten de 40 soru yanıtladı.
Üçüncü ve son oturum olan YDT, 15.45’te başladı ve 120 dakika sürdü. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerini kapsayan sınavda öğrenciler toplam da 80 soru cevapladı. Sadece yüz yüze eğitim gördükleri konulardan sorumlu olan 2020-YKS adaylarına 12. sınıfın ikinci dönemindeki konulardan soru sorulmadı.
Dünya genelinde etkisini sürdüren korona virüs önlemlerinin gölgesinde gerçekleştirilen sınav öncesinde bina ve okulların detaylı temizliği ve dezenfekte işlemi yapıldı. Korona virüs önlemleri çerçevesinde her oturumda, adaylara sınav binası girişlerinde maske ve dezenfektan dağıtıldı. Sınav görevlilerine ise maske, dezenfektan ve lateks eldiven dağıtıldı. İsteyen adaylar ve görevliler ise maske ve siperlikleriyle sınava geldi.
Bilim Kurulunun önerileri kapsamında sınav salonuna giren adaylara, sıraya oturduktan sonra kendi talepleri doğrultusunda sınav boyunca maskelerini çıkartma imkanı tanındı.
Bahçelerde oluşabilecek kalabalığın önüne geçmek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ile sınav görevlileri dışında hiç kimse bahçelere alınmazken, adaylar binalara girerken ve sınav sonunda binadan çıkarken, sosyal mesafenin korunması için görevliler tarafından uyarıldı.
ÖSYM takvimine göre, YKS sonuçlarının 28 Temmuz 2020’de açıklanması bekleniyor.

Yorumlar