Milletvekili Başer, 2018 yılında temeli atılan Havalimanı inşaatında incelemelerde bulundu
Yozgat havalanacak

AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Yozgat’ı cazibe merkezi haline getirmeye çalıştıklarını belirterek, havalimanının faaliyete geçmesiyle ulaşım sorununun ortadan kalkacağını söyledi.
AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, beraberinde Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse, İl Genel Meclisi Başkanı İskender Nazlıve AK Parti Merkez İlçe Başkanı Kürşat Kılıç ile birlikte Haziran ayında temeli atılan havalimanı inşaatında incelemelerde bulundu.
Yetkililerden bilgi alan Milletvekili Başer, projenin ilk ayağının alt yapı çalışmaları olduğunu kaydetti. Başer, Yozgat Havalimanı üst yapı tesislerine 340 milyon liralık ödenek ayrıldığını ifade etti. Başer Havalimanının proje tutarının, 232 milyon lirası altyapı inşaatı ve 340 milyon lirası da üstyapı tesisleri olmak üzere 572 milyon lira olarak belirlendiğini vurguladı.
Başer, havalimanının Bozok Organize Sanayi Bölgesi’ne de yakın olduğunu aktardı. Başer, “Çevre yolu bağlantısı ve hızlı trenin entegre edilmesiyle birlikte Yozgat-Sorgun arasını ticaret merkezi haline getireceğiz. Havalimanımızın faaliyete geçmesiyle birlikte yatırımcılarımız ile gerek yurt içinde, gerekse yurtdışındaki hemşerilerimizin Yozgat’ımıza daha rahat ulaşabileceklerdir’’ ifadelerini kullandı.
Milletvekili Başer, Yozgat’ın havalimanına kavuşturulması noktasında öncelikle her zaman desteğini Yozgat’tan esirgemeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.
Havalimanının
rakamsal bilgileri
Uzun bir süreden beri Yozgat başta olmak üzere bölge halkının beklediği Yozgat Havalimanı inşaatında için 171 iş kalemi yer alıyor. Projenin 900 takvim günü süresi bulunuyor.
Projeyle 3.500 x 45 metre boyutlarında 1 pist, 300 x 120 metre boyutlarında 1 apron, 265 x 24 metre boyutlarında 1 taksirut ve 1100 x 60 metre boyutlarında çift taraflı aydınlatma koridoru planlanıyor. Ayrıca iç - dış hatlar terminal binaları ve havalimanı için gerekli diğer tüm tesislerin yapımı da proje dahilinde gerçekleştirilecek. Projede 206 bin 604 metrekare inşaat yapılacak.

Yorumlar