Coşgun, yaklaşık 10 aydan bu yana seslerini duyurmaya çalışan esnafın dayanacak gücünün kalmadığını dile getirerek, kahveci esnafının yüz üstü bırakılmamasını istedi.
Yüz üstü bırakmayın

Yozgat Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Eyüp Coşgun, kahvehanelerin kapatılmasının zor durumda olan esnafı büyük sıkıntılara iteceğini söyledi.
Coşgun, yaklaşık 10 aydan bu yana seslerini duyurmaya çalışan esnafın dayanacak gücünün kalmadığını dile getirerek, kahveci esnafının yüz üstü bırakılmamasını istedi.
Yozgat Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Eyüp Coşgun, “Bu karar esnafımıza ikinci bir yara oldu. Bizim için bu sonun başlangıcıdır” dedi.
Alınan yeni tedbirler arasında kahvehanelerin kapatılması da yer aldı.
Kovid-19 salgınına karşı alınan bu karara saygı duyduklarını ifade eden Kahveciler ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Coşgun, “Sağlık her şeyden önemli devletimiz böyle bir karar aldıysa tabi ki saygı duyacağız ancak bu esnafımız için çok büyük bir yara daha oldu. Biz daha ilk kapatma kararının getirdiği zararı karşılayamamışken yeniden alınan kapatma kararını esnafımız kaldıramaz. Bizim için bu karar sonun başlangıcıdır” dedi.
‘Destek istiyoruz’
Esnafın borç batağında olduğunu ifade eden Coşgun, “Pandemi en çok esnafı vurdu. Salgının başında alınan kahvehanelerin kapatılması kararı sonrasında özellikle odamız esnafları aylarca tek kuruş para kazanamadı. Yeni normal süreci ile birlikte dükkanlarımızı açtık ancak oyun oynanamadığı için işlerimiz yarı yarıya düştü. Zaten kapalı olduğu dönemden borç batağına düşen esnafımızın bu açığı giderek büyüdü. Son olarak da devletimizin yeniden aldığı kapatma kararı bizim için ikinci bir yara oldu. Nasıl ayakta duracağımızı bilmiyoruz. Kredi imkanı değil direk destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
‘Yüz üstü bırakmayın’
Başkan Coşkun, “Bu insanlar kazandıkları para ile evine ekmek götürme derdinde. Alınan bu karar sonrasında büyük bir belirsizlik oluştu. Ne olacağımızı ne yapacağımızı bilmiyoruz. Tek çaremiz devletimizin vereceği destek. Bizi yüz üstü bırakmasınlar” şeklinde konuştu.

Yorumlar