BEKİR BOZDAĞ’SIZ BİR KABİNE DÜŞÜNÜLEMEZ

 10 Kasım 2020 Salı (1 yıl önce)
 2564
Hakan EKİNCİ
Hakan EKİNCİ

Dünkü yazımdan seçim ile ilgili bir takım gelişmelerden bahsetmiştim.
Yine gerek sosyal medya da gerekse ana akım medyanın bir çocuğunda yeni kabine ile ilgili kulis haberleri yayılmaya başladı.
Ak Parti neredeyse tüm hükümetler dönemimde ara ara bu revizyonları yaptı.
Parlamenter sistem içerisinde bakanlıklarda değişim bölgesel olarak bir takım dengeleri gözetirken bir yandan da Ak Parti içeresinde yenilenmeyi ve heyecanı hep gündemde tutmayı başarırdı.
Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde işler biraz değişti. Yeni sistemde bakanlıklar hem meclis içerisinden olabileceği gibi hem de kamuoyundan kendisini ispatlamış, karşılığını bulmuş isimlere de yer verebilmekte.
Mesela Sağlık Bakanımız…
Mesela Milli Eğitim Bakanımız…
Bakanlıklardaki tercihler çoğu zaman karşılığını buldu. Bulmadığı zamanlar da oldu. Değişim yaşandı.
Tercih noktasında kritik nokta ise siyasete yatkınlık derecesinden ortaya çıktı.
Örnek olarak; bir yandan siyasetin içinden gelen vatandaşın nabzını tutan, hitabıyla, karizmasıyla vatandaşı arkasında sürükleyen hem de bakanlığın gerekliliklerini ortaya koyan Süleyman Soylu…
Bir yandan sadece işini yapan ve pandemi öncesine kadar adını bile çok az telaffuz edebildiğimiz Sağlık Bakanı Fahrettin Koca…
Her iki değerli bakanımızda bence ülkemiz için büyük bir kazanç. Allah onlardan razı olsun. Lakin bu arada kilit nokta siyaset ve vatandaşa nüfuz edebilme…
Siyasetten gelen Yozgatlı tabiriyle “çiğitten yetişme” bakan halkın hem siyasi beklentilerini karşılarken hem de bakanlığın asli vazifelerini de yerine getirebilmiştir.
Yeni sistemde oluşan kabine de bunun iyi bir dengesi olmuştur.
Vatandaşın dünyasında hangisi daha iyi bunun takdirini sizlere bırakıyorum.
Lakin orta da bir seçim varsa ve bütün bunlar milletin verdiği oyla oluyorsa, milletin dünyasında dokunabilen isimler kabine de diğerlerinden daha ön planı çıktığını kabul etmek gerekli.
Dedik ya bir kabine değişikliği zamanı gelmişse…Kabinede yeni isimler olacaksa…
Yozgat bundan ne kadar etkilenecek.
Öyle ya, Yozgat siyasetinin neferleri her zaman devletin en üst makamlarında görev almayı başarmışlar.
Sayın Fuat Oktay bu kabinin zaten ikinci adamı olarak bizlere gurur veriyor.
Bir ikinci isim hatta üçüncü isim neden olmasın. Yukarda bahsettiğim “çiğitten yetişme” durumu, bizzat ve her seferinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirlerine mahzar olmuş, en kritik zamanlarda en kritik görevlere verilmiş, belki de Cumhuriyetimiz son Başbakanı olmak üzere 3B’nin içinde yer almış Sayın Bekir Bozdağ ismini ön plana çıkartıyor.
Elbette Yozgat’tan bu kulislere ulaşmak kolay değil ama yeni kabine de nasıl ki Reisin yol arkadaşı Sayın Binalı Yıldırım’ın ismi zikrediliyor ve olması bekleniyorsa, Sayın Bekir Bozdağ da bir onun kadar kabine de yer alması bekleniyor arzu ediliyor.
Bekir bey, Sayın Bakan devletin önemli yerlerinde görev yaparken nasılsa, sade bir milletvekili iken hep aynı kişilikte, değişmeden, yolundan sapmadan, duruşuyla çalışkanlığıyla, davasının büyük bir neferi olduğunu bir kez daha ispatlayıp , takdir kazandı.
Bu büyük erdem sadece bizlere değil Ak Parti dünyasında “göreve her zaman hazır bir nefer” olarak kabul edildi.
Cumhurbaşkanımızın gözünde Sayın Binalı Yıldırım neyse , Sayın Bekir Bozdağ da aynısıdır. Devleti yönetmekse sonuna kadar… Vatandaşa nüfuz etmekse sonuna kadar…
Yeri geldi milyonlara… Yeri geldi bir sandalyenin üzerinde kahvede oturanlara hitap edecek güçte… Bence bu kabinin vazgeçilmez iki unsura olarak karşımıza çıkacak…
Ben tarihe şimdiden not düşeyim…
Bekir Bozdağ yeni kabinenin olmazsa olmazadır. Üstelik hangi bakanlığı vereceğiniz mühüm değildir.
Ama bana sorarsanız Sayın Fuat Oktay ile Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak iyi birer ikili olacaklardır.

Yorumlar