Bir Zamanlar Yozgat

  5 Kasım 2008 Çarşamba (11 yıl önce)
 7717
Yusuf Kenan Yılmaz
Yusuf Kenan Yılmaz
Bugün yazımı duygusala bağladım.
Bazen duygusallık da önemli diye düşündükten sonra…
Bu duygusallık içinde Yozgat’ımızın müzikle olan bağlantısını yazmak istedim.
Rahmetli Nida Tüfekçi gibi Türk Halk Müziği dahisini yetiştirdiği şehrimizde şu an ne var ne yok, sorusuna cevap aradım.
‘’Dersini almış da ediyor ezber,
Sürmeli gözler de, sürmeyi neyler…’’
Dizelerinde hayat bulan Yozgat Sürmelisi'nin, sırrını yakalamak istedim.
Devlet Konservatuarında, Türk halk müziğinin alfabesi olmuş, her sanatçının sınavının başlangıcı, büyük, küçük, kadın, erkek, yaşlı ve genç, sağcı veya solcu milyonlarca Yozgatlı'nın adeta marş yaptığı, ’’Yozgat Sürmelisinin’’ ruhunu anlamak istedim…
Ve bu ruh halini aldı beni 1980 öncesine götürdü.
Bilir misiniz ve duyar mısınız o tarihlerde, şehrimizin Eskipazar mahallesinin bir bölümünde yaşayan bizim, "Abdal’’ diye küçük gördüğümüz insanlar yaşardı.
Bu insanlar kendi hallerinde yaşar ve Yozgat’ta yapılan, nişan, düğün ve bilumum müzikli eğlencelerin sanatçılarıydılar.
Her birinde ayrı bir müzik marifeti bulunan bu insanların kimisi darbuka, kimisi, cümbüş, kimisi kanun, kimisi ney çalardı. Hele içlerinde öyleleri vardı ki: Adeta kemanı ağlatırlardı.
Delikanlılıkla yeni tanıştığımız zamanlar da, onları dinlemek bize ayrı bir haz verirdi.
Bilhassa düğün törenlerinde yapılan damat hamamlarında, hamamdan müzik eşliğinde çıkarılan damatlar yine bir faytona bindirilerek yine orkestra kıvamındaki bu müzisyenlerin eşliğinde evlerine kadar getirilirdi.
Ancak 12 Eylül öncesinin puslu günlerinde, provokatörler aracılığıyla komünist siyasete bulaşan bu değerlerimiz o gün Yozgat’ın tek hâkimi olan Ülkücü Gençlik ile ters düşünce evlerini barklarını bırakarak Yozgat’ı terk ettiler.
Ve bizlerce Abdal, bence değil, bu insanlar gidince bizim müzik kültürümüz de ağır bir yara aldı.
Kemanların Ud’ların, Cümbüş’lerin, Ney’lerin, Kanun’ların yerini elektro bağlama aldı. Elbette çok renkli müzik birden bire tek renkli bir gürültüye bağlandı!
O kemanların eşliğinde dinlediğimiz,
‘’UNUTULMAZ BU ACI, DERTLİ DERTLİ ÇAL KEMANCI…
HER AŞKTA HÜSRAN OLDUM…
BİLMEM BU KAÇINCI’’ şarkısı da hatıralarımızda kaldı.
Yozgat ve Yozgat’ı ilgilendiren konularda yazmaya devam edeceğiz.
Yorumlar