ÇOK FAZLA NORMALLEŞME…

  8 Haziran 2020 Pazartesi (11 ay önce)
 5566
Hakan EKİNCİ
Hakan EKİNCİ

Dünya’yı kasıp kavuran Bu sıkıntılı süreç zamanında Türkiye’nin almış olduğu tedbirler, vatandaşlarımızın bu tedbirlere karşı uymaları ve uygulamaları diğer ülkelerden de takdir kazanmıştır.
Bu virüs en büyük sıkıntısı çabuk yayılan bir şey olduğunu hepimiz gayet iyi biliyoruz. Ama bu sıralar vatandaşlar nedense tamamen bu durum ortadan kalkmış gibi davranmaları çok ilginç değil mi?
Sağlık Bakanımızın sosyal medyadan gönderdiği bir fotoğrafta İstanbul’da balıkçılarla kendi aralarında değil de, balıklarla aralarında sosyal mesafe uygulamaları adlı bir yazısı, son vakanın tedavi edildiğini duyurduğu sanılalan bir topluluğun kutlamaları.
Sağlık Bakanımız gayet şakacı tavırlarla bu tür mesajlarla insanlarımızı uyarmaya çalışıyor.
Ama ne faydaki artık polisimizin yapmış oldukları anonsları bile umursamaz hale geldik.
Yozgat bu konuda güzel ilerliyordu. Sonu da umarım bu şekilde güzel biter.
Hafta sonu çamlık göletinin etrafından geçerken gördüğüm. Oradaki insanların bir tanesinde pozitif bir sonuç olsa eminim yüz, yüz elli kişide pozitif sonuç çıkardı. Buda bir Yozgat’a yeter bence. Gayet her şey normale dönmüş gibi davranıyoruz.
Bazen apartman bahçelerin de komşular arasında çay demlenip, pastalar börekler yapılarak piknik sefası yapanlara denk geliyoruz.
Çok fazla mı normalleşiyoruz ne?
Evet sıkılıyoruz bir hafta sonumuz güzel geçirelim diyoruz. Keşke yapmasaydım, gitmeseydim dememek için mecburen tedbirlerimizi almamız gerekiyor. Bu zaman’a kadar aldığımız tedbirler, evde kalmalar boşa gitmemesi için. O günleri tekrar yaşamamak için ellerimiz yıkayıp, Sosyal mesafemizi koruyup, maskelerimizi takmamız gerekiyor.
Yeni normal hayatımız da maskelerle yaşamaya alışmamız gerekecek.
Bazen oluyor ki çenesine takanlar, bileklik niyetine bileğine takanlar oluyor.
Artık yeni aksesuarımız maske.
Telefonu’nu, saati’ni, cüzdanı’nı, çanta’nı evden çıkarken nasıl yanımızda bulunduruyorsak, artık maskemizi de yanımızda bulundurmamız gerekiyor.
İkinci dalga olacak deniliyor, fakat birinci dalga bittimi ki bu kadar rahat ve umursamaz davranıyoruz. Anlam vermiş değilim. Biz bize yeteriz.
Evet iyisiyle kötüsüyle biz bize yeteriz.

Yorumlar