Hayaller Gerçek Olsun…

  7 Kasım 2008 Cuma (11 yıl önce)
 7765
Yusuf Kenan Yılmaz
Yusuf Kenan Yılmaz
Bugün Yozgat'ımızın gelecekteki 3-5 yılını gözümün önünde canlandırayım istedim.
Hayal kurmak hiç huyum değildir ama konu doğup, büyüdüğümüz, ekmeğini yediğimiz Yozgat'ımız olunca hayal gücüm kendi kendine çalışmaya başladı.
***
"Yaz ayları geldi çattı, kayak merkezlerindeki turistlerin yerini keyifli bir sakinlik aldı.
Kışın büyük bir hareketlilik vardı dağlarımızda, tepelerimizde, göletlerimizde.
Küçük çapta kayak yarışmaları, kent merkezinde birbiri ardına açılan spor malzemesi dükkanları, testi kebabı yapan restoranlarımızda kurulan uzun masalarda yiyip, içen gruplar, basında boy boy Yozgat görüntüleri, otellerin alıverişiyle kalkınan esnaf, gençlerimize yeni iş alanları…
Kış sporları Yozgat'ın soğuk ve sakin günlerine, gecelerine ayrı bir renk ve hareketlilik getirdi.
Ama artık yazın gelmesiyle spor vadisi zamanı geldi çattı.
Yerli ve yabancı futbol, jimnastik, okçuluk, uzak doğu sporları, güreş takımları yavaş yavaş kamp için tercih ettikleri Yozgat'a gelmeye başlıyorlar.
Yozgatlı vatandaşlarında akın akın gittiği bir spor vadisi.
Çocuklarıyla oynayan ve sofrasını kurmuş insanımız, bu vadideki hareketliliği seyrederek son derece keyifli zaman geçiriyorlar.
Yozgatlı gençler de sporun cazibesine kapılıp, uluslararası düzeyde ülkemizi temsil edebilmek için canla başla çalışıyorlar.
Kentin içinde yine renkli bir hareketlilik var, esnaf sevinçli, otellerimiz dolu, çok uzun yıllardır kendi kendimize olmanın zincirlerini kırıp atıyoruz, Yozgatlılar çat pat İngilizce, Almanca konuşmaya başlıyor.
Farklı kültürlerden insanların Yozgat'a gelmesiyle halkımızın hayata ve dünyaya bakışı değişiyor, daha hoşgörülü daha sıcakkanlı oluyoruz, önyargılarımızı kırıp bir kenara atıyoruz.
Bu arada yavaş yavaş tur otobüsleri de kente geliyor.
Kapadokya'ya gelen turistler iki günlük turlarla Yozgat'a getiriliyor, bunların içinde özellikle kültür turizmine adeta aşık olan Japon ve Çinli turistler de fotoğraf makineleri boyunlarında Yozgat içerisinde gezerek yaşam tarzımızı görüntülemeye, insanımızla iletişim kurmaya çalışıyor.
Restoranlar, alışveriş merkezleri, hediyelik eşya mağazaları tıka basa turistlerle doluyor.
Dağlarımız yine boş değil, yürüyüş turizmi için gelen turistler, belirlenen güzergahlarda uzun yürüyüşlere çıkıyor.
Roma hamamı, Kerkenes harabeleri ve Kazankaya Kanyonu turist akınına uğruyor, kimileri ise Sarıkaya'daki kaplıcalarda şifa arıyorlar.
Bozok yaylasının her karışını gezmek, doğal ve tarihi güzelliklerle buluşmak isteyen turistlere yabancı dili olan Yozgatlı gençler rehberlik ediyor. “Gelin Kayası” ve “Yabani Lale”leriyle ünlü Cehirlik de yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.
Yeraltı şehirlerini, kent merkezinde yer alan Osmanlı mimarisi tarzındaki eski konaklarımızı, camilerimizi, türbelerimizi ziyaret ediyorlar.
Kaplıcalarımız sağlık turizminde, camilerimiz ve türbelerimiz inanç turizminde, yöresel yemeklerimizin yapıldığı restoranlarımız kültür turizminde kentimizin adını duyuruyorlar."
***
Şimdi hayal gibi geliyor ama elbette bunlar olacak, diye umut ediyorum.
Gerçek olmaması için hiçbir neden yok.
Geçmiş dönemde kentimizi yöneten valilerimizin atmaya başladıkları adımları devam ettiren şimdiki valimiz Abdulkadir Yazıcı'nın vizyonunun ne kadar yüksek olduğunu gördük ve biliyoruz.
Valimiz, kentimizin dinamiklerini harekete geçirmek için attığı spor vadisi ve kış turizmi adımları hızla ilerliyor.
Vekillerimizin destekleriyle havalimanı ve hızlı tren çalışmalarımız sürüyor.
Daha ne olsun?
Ne mi olsun; hayaller gerçek olsun…
Yozgat ve Yozgat'ı ilgilendiren konularda yazmaya devam edeceğiz…
Yorumlar