KURBAN OLAYIM

 27 Temmuz 2020 Pazartesi (5 ay önce)
 1118
Reşit ÜNAL
Reşit ÜNAL

Bizi bu günlere kavuşturan rabbime Kurban olayım.
Bize bu nimetleri veren rabbime Kurban olayım.
Bize bu elleri veren rabbime Kurban olayım.
Bize bu gözleri veren Rabbime Kurban olayım.
Bizi bu dünyaya getiren rabbimin yoluna Kurban olayım.
Bizi bir kurban bayramına daha sağ salim, sağlıklı, esen, rahat, düşüncesiz, gözleri gören, elleri tutan,ayakları yürüyen, bir kul olarak kavuşturan rabbime binlerce kez şükürler olsun.
Biz aciz kullar olarak bir kurban bayramına daha erişmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Belki biraz zor günlerden geçiyoruz, belki biraz sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz ama olsun bu sıkıntılı günleri veren rabbim düzeltecek kişi de yine rabbim bize sadece dua etmek düşer. Bize sadece rabbimin verdiği iyi veya kötü olan herşeye şükretmek düşer isyan etmek haddimize değil.
Düşünsenize;
Hz. İbrahim Allah tan bir erkek evlat istiyor Allah da veriyor ve daha sonra rüya görüyor Ey İbrahim evladını Allah yolunda Kurban et diyor . Oda rüyaya Riayet ederek oğlunu bir düğüne götürürcesine giydirip temizleyip kurban etmeye götürüyor.Şeytan Hz. İsmailin kurban edileceğini annesine söylesede Hz. ibrahim in eşi şeytana şu cevabı veriyor.
(Eğer Allah’tan böyle bir emir gelmişse, ben de bir anne olarak, bu emre teslim olup, boynumu büküyorum.”Çünkü o bir peygamberdir, peygamber yanlış yapmaz.” ) cevabını alır.
Kurban edileceğini anlayan Hz. İsmail de babasına şunları söyler.
(Ey babacığım. Sana Allah’tan ne emir olunmuşsa, onu derhal yerine getir. İnşâllah beni sabredenlerden bulacaksın.)
Ve tam Hz. İbrahim Hz. İsmail’i kurban edecekken bütün melekler secdeye kapanmış Allah’ ım Hz. İsmail’i koru diye yalvarmaya başlamışlar. Bıçak bile dile gelmiş Hz. İbrahim’e sen kes diyorsun rabbim kesme diyor Kesersem rabbime iteatsizlik etmiş olurum diyor.
Tam o sırada Hz. Cibril elinde bir Koç ile geliyor. Bu koç size Rabbimin hediyesi Hz. İsmail in yerine bu Koç’u kurban et diye.
Kurbanımızı sadece paramız olduğu için değil kurbanımızı kesip ailemizle etini yememiz için değil dolabımıza koyup canımız istedikçe yiyelim diye değil Allah rızası için kesip kesemeyenlere dağıtıp Allah’ın rızasını yerine getirmemiz için keselim.
Çünkü bize bu imkanları veren Rabbim bize bunu emrediyor.
Hayırlı, Sağlıklı, Huzurlu ve Mutlu bir bayram geçirmemiz dileğiyle.
SAĞLIKLI BAYRAMLAR...

Yorumlar