MEMLEKET MESELESİ

 25 Ekim 2018 Perşembe (1 yıl önce)
 3609
Sedat Sefa YILMAZ
Sedat Sefa YILMAZ

MEMLEKET MESELESİ
Gündemimiz MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli Bey ile eski Adalet bakanı ve Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ Bey'in arasındaki etnik polemik olsa da, AKP grup konuşmasında Bekir bey'in gözyaşları hafızalarımız da ve sohbetlerimiz de yerini alsa da, bizim önceliğimiz ilimiz, YOZGATIMIZ...
Valilik kampus alanı içerisindeki toplantı salonun da Milli Eğitim Müdürlüğümüzün organize ettiği, Sayın Vali Kemal Yurtnaç bey'in himayelerinde gerçekleşen, Mesleki Eğitim Buluşmaları ve 'Yurdum, Evim Benim' projesi adı altında Mesleki ve Teknik Eğitim Anadolu Liselerine ve Mesleki Eğitim Merkezinde eğitim alan gençlerimize yönelik faaliyet programının başlangıcı ; Farklı eğitim alanlarında eğitim ve öğretim alan öğrencilerimizin sunumlarının gösterilmesi.
Yadırganacak bir durum değil mi ?
Zira bu şehirde 37 adet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve 9 adet Mesleki Eğitim Merkezi bulunmaktadır.
Bu kadar okulu olan MEB amacına uygun okulların gösterim ya da sunum yapmasını sağlayamaz mı?
Bu okullarda eğitim ve öğretim alan gençlerimiz kendi yeteneklerini sergileyemez mi?
Meslek Lisesi Memleket Meselesi
Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ve Meslek Eğitim Merkezleri ülkemizin bir gerçeği. Alanlarında iyi bir mesleği kaliteli şekilde alsın, ülkemiz ekonomisine vasıflı elemanlar kazandırılsın. Ama öyle değil.
Zira..
Gün geçtikçe eriyen, ilginin azaldığı, tercih edilmeyen bir duruma doğru hızla yol almaktadır. 2017/2018 eğitim öğretim yılında bu okulları tercih eden veli ve öğrenci sayısı inanılmaz derece de düştü. Geleceğe yönelik kaygı ve endişeler, ciddi imaj kayıpları, algı operasyonları, her kanattan farklı okullara yönlendirme çabaları, maalesef en çok ihtiyacını duyacağımız eğitim ve öğretim yuvalarını sıkıntıya soktu.
Geleceğimiz tartışılır hale getirildi.
Küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz eleman bulamamaktan sıkıntı çekmeye başladı. Sanayi de hangi işletme ile konuşursanız konuşun, hepsi eleman bulamamakta.Zamanla kendi işyerlerini dahi kapatmak zorunda kalacaklarını ifade etmektedirler.
Diğer yandan bu işletmeler de yardımcı personel olarak, Irak, Suriye, Afganistanlı, sığınmacıların çalıştıkları bir gerçektir.
Ayrıca bu kadar Mesleki ve Teknik Lise olmasına rağmen, Ağzımızı açtığımızda:
İlimizin kalkınmasının bir ayağının Tarım ve Hayvancılık olduğu gerçeği.
Aydıncık ilçemizde 2017/2018 eğitim ve öğretim yılında faaliyete geçen Tarım Lisesi bu işin bir ayağı bir ilki olsa yeterli değildir.
Benim teklifim Sayın Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç Bey'e
Hazırda 2006 yılında faaliyete geçen 12 yıl aralıksız faaliyete devam eden 2007 yılında deprem yönergesine takılan ve yıkım kararı verilen ve yıkımı devam eden Bozok Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi alanına kendilerinin öncülüğünde;
İlimizin kalkınmasının lokomotifi olacak,
Tarım ve Hayvancılık Lisesinin kazandırılmasıdır.
Yakışmaz mı?

Yorumlar