Oran’dan 20 Milyon Hibe!

 31 Ekim 2008 Cuma (11 yıl önce)
 7837
Yusuf Kenan Yılmaz
Yusuf Kenan Yılmaz
Dünkü Yozgat Haber'in 1. sayfasında, ‘’Oran’dan 20 Milyon hibe destek" başlıklı haber oldukça dikkatimi çekti.
Kısa adı Oran olan, Kayseri, Yozgat ve Sivas illerini kapsayan Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’na başvuruda bulunan proje sahiplerine dağıtılacak olan miktar ise, proje başı 20 ile 70 bin TL arasında değişiyor.
30 Mayıs'ta başlayan başvurular 29 Kasım'a kadar devam edecek.
20 Milyonluk Hibe kredi için Yozgat’tan yapılan başvuru sayısı ise şimdiye kadar 40 olmuş.
Kayseri’den yapılan başvuru sayısı 171, Sivas ilinden yapılan başvuru sayısı da 69 civarlarında.
Bu rakamlardan da anlaşılacağı gibi eğer Yozgat’tan başvuru yapanların hepsine bu destek verilirse, ortalama 35 Bin TL’den 2 milyon 415 TL alınmış olacak.
Yani 20 milyon sadece Yozgat’a ait değil bu rakamlardan her zaman aslan payını Kayseri almıştır.
İkinci sırada Sivas üçüncülük de Yozgat’a bırakılmıştır.
Zira ORAN'ın merkezi Kayseri’de olup başında bulunan Genel Müdür. M. Palancıoglu, Yozgat’ta yaptığı göstermelik toplantılarla iş adamlarımızı uyutmaktadır.
En son Yozgat’ta yapılan toplantıdan da bir netice çıkmamıştır.
Zira Dr. Palancıoğlu, bütün gücünü Kayseri’ye vermektedir.
Dünkü haberde olduğu gibi "ORAN’dan 20 Milyon Hibe’’ örneği, sanki bu para sadece Yozgatlı girişimciye veriliyor gibi bir hava estirilmiştir.
Bu külliyen yalandır.
Genel Müdür Sayın Palancıoğlu bu ve buna benzer konularda bugüne kadar Yozgat Hakimiyet ve Yozgat Haber dahil hiç bir yerel gazeteye uğrayıp bilgi ve belge vermemiştir.
Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı, ben şahsen Dr. Palancıoğlu'nun bu görevinden istifa etmesi gerektiği izlenimindeyim.
Gerisi şu an başkanlığını yapan Kayseri Valisi Orhan Düzgün beye kalmıştır.
Yozgat ve Yozgat’ı ilgilendiren konularda yazmaya devam edeceğiz.

OSMAN AVCI NEZDİNDE ÇEDAŞA TEŞEKKÜR BORÇLUYUZ
Yozgat ve ilçelerinin elektrik dağıtımı dahil, bilumum işleriyle uğraşan Çedaş’ın elektrik borcu bulunan Yozgatlı iş adamlarına nizami ölçüler içinde tolerans tanıyarak kesintiyi kolaylaştırması üzerine gazetemizi arayanlar, bu kuruma teşekkür ettiklerini söylediler.
Son olarak. E.A adlı fabrikatör, ’’Tedaş’a yüksek miktarda borcum vardı. Elektriğimizi kesmeye geldiler. Ancak Elektriğin kesilmesinin üretimi aksatacağı anlatınca bir hafta zaman verdiler. Bu zaman içinde borcumuzu ödedik. Lütfen bunu yazın dediler.
Bu ve buna benzer aldığımız telefonlar neticesinde biz de Yozgatlı iş adamlarının yanında yer alan Çedaş müdürü Osman Avcı ve Muzaffer Ayan nezdinde tüm çalışanlarına teşekkür ediyoruz.
Yorumlar