SAYIN BAKAN KANDIRILDI MI?

 12 Kasım 2019 Salı (3 hafta önce)
 329
Mehmet Ali ÇAKIR
Mehmet Ali ÇAKIR

SAYIN BAKAN KANDIRILDI MI?

 

 Hafta sonunda hemşehrimiz, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay Bey, beraberlerinde Çevre Şehircilik Bakanımız, Murat Kurum Bey’le, Yozgat’a geldiler. Şehrimizde bir takım, inceleme ve toplantılar yaptılar.

 Toplantılara katılanların kimlikleri çeşitli yorum ve tartışmalara yol açtı. En sert tepkiyi ise ayırımcılık yapıldığı gerekçesiyle CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven Bey verdiler.

 Mahallî gazetelerimize yansıyan haber ve yorumlara göre de değerlendirmelerim olacak.

 Bizim gazetemizde çıkan habere göre Sayın Bakan, Yozgat’ın geleceği, 428 bin vatandaş için çevre ve şehircilik adına nelerin yapılabileceğini değerlendirdik,  bu çerçevede belediyelerimizi dinlemek, tüm belediyelerimizin taleplerini istişare etmek suretiyle belli kararlar aldık, demiş. Ancak gazetelerden takip edebildiğim kadarıyla bu istişare toplantısında sadece yedi belediye başkanı var. Ak Parti Yozgat yöneticileri, sanırım Sayın Bakan’a Yozgat’ın merkez ilçedahil on dört belediyesinin olduğunu söylemeyerek kendisini böylece yanıltmış oldular. Ak Partili arkadaşlarımız siyaset yaptıkları için böyle davranmış olsalar bile siyasî bir bağlantısı olmayan Cumhurbaşkanı Yardımız Sayın Oktay’ın, bakanımızı bu konuda uyarması gerekirdi, diye düşünüyorum.

  Siyasetin tabiatında istemesek de pozitif ayırımcılığın olduğunu biliyoruz. Bu bakımdan iktidara muhalif bazı belediye başkanlarının toplantıya çağırılmaması normal gelebilir ancak çatıda ittifak etmiş,Cumhur İttifakı’nın bir kolu olan Milliyetçi Hareket Partisi ve ona bağlı, Akdağmadeni, Sarıkaya, Sorgun ve Şefaatli Belediye Başkanları’nın toplantıya çağırılmamış olmasını izah edemedik.

 Ak Parti, son mahallî seçimlerde büyük kayıplar yaşamış olmasına, Yozgat Merkez ve Boğazlıyan dışındaki büyük ilçeleri kaybetmesine rağmen genel seçimlerde aldığı oy oranıyla yine de birinci partidir. Toplantıya çağırmadıkları ilçelerde yaşayan Ak Partili seçmenleri yok saymış olmaları acaba Ak Parti, bu ilçeleri de gözden mi çıkardı, sorusunu aklımıza getirmektedir.

  Kendisinin göreve gelmesinden büyük memnuniyet duyduğumuz ve yüksek beklenti içerisinde bulunduğumuz Sayın Fuat Oktay Bey’in konuya müdahil olup olmadığını bilemiyoruz. Cumhur’u temsil etmesi sebebiyle bu toplantının daha kapsamlı olmasını sağlayabilirdi.  Ama maalesef böyle bir durum olmamıştır.

  Toplantılardan çıkan sonuçlara baktığımızda da sadece Yozgat Merkezi’nde Çapanoğlu Camii çevre düzenlemesiyle ilgili gerçekçi ve dişe dokunur bir hususa rastlıyoruz. Onun dışında kalan küçük ilçelerde, düşük maliyetlerle yapılabilecek işleri görüyoruz. Çekerek’te yapılacağı söylenen Millet Bahçesi, zaten boş ve herhangi bir kamulaştırma bedeli gerektirmeyen alanda yapılacak olan yatırımdır, alan büyük olmasına rağmen yatırım maliyeti düşüktür.

 Dikkati çeken bir başka husus ise destek ve yatırım kararı alınan tüm ilçelerin Ak Parti’li başkanlarca yönetilmesidir. Maalesef Yozgat; ikiye bölünmüştür.

 

ŞIK OLURDU

 

  Geçen günlerde İyi Parti İl Başkanı Seyfi Bayrak ve arkadaşı Şükrü Karabacak’ı, elim bir trafik kazası sonucu kaybettik. Tüm siyasî partiler taziyede bulundular. Keşke Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız da aileye taziye ziyaretinde bulunsaydılar. Şık bir davranış olurdu, diye düşünüyorum. Allah (c.c.), merhumlara ve tüm geçmişlerimize rahmet etsin.

 

 

 

Yorumlar