YARDIM YAPIN

 17 Ocak 2021 Pazar (1 yıl önce)
 3769
Ahmet ÖRMÜŞ
Ahmet ÖRMÜŞ

Yozgat’ın özgür gazetelerinden bir tanesi olan Yozgat hâkimiyet gazetesinden köşemizden tüm okuyucularımıza yürek dolusu merhaba. Gün geçmiyor ki dolandırıcılık sahtekarlık üzerine yeni bir haber duymayalım.
Gün geçtikçe nitelikli diye adlandırdığımız dolandırıcılık artıyor. Ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de istenmeyen olaylar meydana gelmektedir. Türk polis teşkilatımız her zaman halkımızın yanında olduğu gibi bu konu içinde halkımızın yanındadır. Başta sayın emniyet müdürümüz olmak üzere ilgilen siber suçlar daire başkanlığı her konuda vatandaşlarımızın yanında olmaya devam etmektedir. Bu konu hakkında çeşitli bilgi içerikli yazılar vatandaşlarımıza dağıtılarak bilgilendirilse de istenmeyen sonuçlar meydana gelmektedir.
Özellikle internet üzerinden piyasa fiyatı yüksek olan ürünleri düşük fiyat ile vatandaşın ilgisini çekme yöntemiyle birçok kişi maddi ve manevi zarara uğramaktadır. Bu konu önüne geçmek için kendimizi ve çevremizi bilinçlendirmemiz gerekiyor. Kötü ve art niyetli kişiler güvenilir devlet kurumlarının ve şahsıların isimlerini vererek güven oluşturarak dolandırıcılık yapmaktadır.
Aklımıza ne takılırsa acil 112 numarasını yada 155 arayarak sorabiliriz. Oradaki görevli kişiler sizleri en iyi şekilde yönlendirir. İlimizde unutmayın hiçbir polis savcı sizden maddi bir menfaat beklemez hiçbir kurum kuruluş karışıksız olarak size maddi bir olanak sunmaz. Antikacı ucuz mal diye bağırmaz sarraf bende altın var diye bağırmaz, ucuzdur vardır bir illeti pahalıdır vardır bir kıymeti, bu şekilde bildiğimiz halk arasında ata sözü olarak adlandırdığımız bir çok deyim vardır. Vatandaşlarımızın bu tür ucuz ürün satanlara karşı biraz daha dikkatli olması kendi menfaatlerine olacaktır. Özellikle internet üzerinden kaparo adı altında bir çok para transferleri olmaktadır.
Daha dikkat etmek gerekiyor özellikle mal ürün ve hizmet alıcıları için. İnternet üzerinden hemen hemen her gün yeni satış pazarları oluşmakta ve fiyatları ucuz göstererek alıcıların dikkati çekilmekte. Konuşma sırasında call center gürültüsü verilerek yoğun bir şirket gibi göstermeye çalışıyorlar. Bu konular genellikle banka adınız terör örgütüne katılmış, sigortanız vardı adı altında ve son zamanlarda covid 19 ile beraber filyasyon ekibi adı altında evlere girilmeye çalışılmaktadır. İslam âlimlerimizin de buyurduğu gibi Müslüman insan uyanık olmalı.
Kendilerini hâkim, savcı, polis veya kamu görevlisi olarak tanıtarak sizinle irtibata geçen dolandırıcılar hesabınızın terör örgütü tarafından kullanıldı, terör örgütü ile bağlantınızın tespit edildi gibi sözlerle sizi korkutarak sizlerden para veya değerli eşyalarınız isteyen kişi dolandırıcıdır itibar etmeyin.
Unutmayın ki hiçbir kamu görevlisi sizden PARA İSTEMEZ!
Banka çalışanı gibi sizi arayarak ücret, komisyon iadesi, faiz iptali, borç erteleme, aidat iptali vb. vaatlerle sizden kart bilgilerinizi isteyebilirler bu şekilde irtibata geçen kaynağına güvenmediğiniz kişiler DOLADIRICIDIR! Bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın.
Dolandırıcılar arkadaş ya da aile bireylerinizin sosyal medya hesaplarını ele geçirerek onlarmış gibi davranabilirler. Sizi zor durumda olduklarına ikna etmeye çalışarak para transferi yapmanızı, kart ya da hesap bilgilerinizi isteyebilirler ALDANMAYIN!
Dolandırıcı hediye çeki kazandırmak vaadiyle iletişim bilgilerinizi alarak onay mesajı gönderir, gelen linke tıkladığınızda size kod geleceğini bu kodla hediye çekini kullanabileceğinizi söyleyen kişiler hesap bilgilerinizi bu yolla elde geçirebilir kaynağına güvenmediğiniz mesaj ve e-postalara İTİBAR GÖSTERMEYİNİZ!
Cazip kampanya, indirim kuponu, puan kazanımı vb. içerikli
mesaj(sms) bildirimlerine karşı da dikkatli olunuz. Bu sms içeriklerinde yer alan linkler ile sahte internet bankacılığı sayfalarına yönlendirilebilirsiniz
Kaynağından emin olmadığınız e-posta ve mesaj(sms)’lere karşı dikkatli olun.
Unutmayın ki hiç kimse size değerini çok çok çok altında ürün satmaz İTİBAR
ETMEYİN!! Yazımızda düşünce sistemimizde Bir kusurumuz yanlışımız oldu ise af ola. Güzel günler sizin ve sevdiklerinin olması dileği ile bir sonraki yazımızda kavuşana dek Allah’a emanet olun. Esen kalın hoş ça kalın Sağlıklı kalın

Yorumlar