Emlak Danışmanı Zehra Baykurt Şerefli,  Ticaret Bakanlığı, kayıt dışı çalışmaları engellemek ve tüketicilere zarar veren uygulamaları önleyebilmek maksadıyla 31 Ağustos tarihinde yayımladığı yönetmelik ile internet sitelerinde ilan verenlere kimlik ve yetki doğrulaması yükümlülüğü getirileceğini açıkladığını hatırlattı.
Emlak Danışmanı Şerefli, ilan sitelerinde kimlik ve yetki doğrulaması zorunluluğu uygulamasının 1 Kasım tarihi itibariyle yürürlüğe gireceğinin altını çizdi. 
Emlak Danışmanı Şerefli,  yönetmeliğe göre ilan sitelerinde kendi kimliğini gizleyerek sahte hesaplar üzerinden ilan verilmesinin önüne geçileceğini vurguladı.
Gayrimenkul sektöründeki tüketici mağduriyetlerini ortadan kaldırmak ve diğer sektörlerde olduğu gibi bu sektörde de daha adil ve rekabetçi bir ortam oluşturulmasının hedeflendiğine dikkat çeken Emlak Danışmanı Şerefli, kayıt dışının önüne geçirilerek, aykırı satış ilanı verenlere 100 bin TL’ye kadar ceza uygulanacağını dile getirdi.
Emlak Danışmanı Şerefli, “İlan sitelerinde kendi kimliğini gizleyerek sahte hesaplar üzerinden ilana çıkılması engellenecek. Kişiler, kendisi, eşi veya bir ve ikinci dereceden akrabalarına ait olmayan ikinci el araç ve gayrimenkul için sadece yetki belgesi alarak satış ilanına çıkabilecek. İlan siteleri, bu kurala uygun ilan denetimi yapmakla yükümlü olacak. Yapılan değişiklik ile birlikte, tüketici mağduriyetine yol açabilen sahte ilanların engellenmesi, spekülatif fiyat artışlarının önlenmesi ve elektronik ortamda hizmet sunan ilan platformlarında yer alan ilan kirliliği ile ilanlardaki bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bahse konu yönetmeliklerde yapılacak değişiklikler ile mevzuata aykırı davrananlar hakkında her bir aykırılık için 10 bin Türk lirasından 100 bin Türk lirasına kadar idari para cezası uygulanabilecek” dedi.
                                REŞİT ÜNAL