Yasa dışı sarmalık tütün ticareti, son yıllarda büyükşehirler başta olmak üzere Yozgat’ta da artış trendi gösteriyor.
Açık tütüne  “tam kapanma” şart

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de etkisi ciddiyetiyle devam eden pandeminin ekonomik etkileriyle mücadele eden esnafımız için en büyük ekonomik tehditlerden biri de açık tütün satışları.
Yasa dışı sarmalık tütün ticareti, son yıllarda büyükşehirler başta olmak üzere Yozgat’ta da artış trendi gösteriyor. Bir yılı aşkın süredir Kovid-19 ile mücadele eden esnafımız yıllardır yasa dışı açık tütün satışları sebebiyle de gelir kaybına uğramaya devam ediyor. Ekonomik zararların yanı sıra açık tütün paketleri ve içerikleri gerekli denetimlerden geçmediği için sağlık riskleri oluşturuyor ve 18 yaşından küçüklerin bu ürünlere erişimini kolaylaştırıyor.
Hangi önlemler alındı?
Ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kağıdına sarılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere yönelik hapis cezası verilmesine ilişkin uygulama 2020 yılında yürürlüğe girdi. Açık olarak ve makarona doldurulmadan yasa dışı olarak yapılan tütün ticaretine verilen cezalar ise Temmuz ayında yürürlüğe girecek.
“Tam kapanma”
neden gerekli?
Bugüne dek alınan tüm önlemlere rağmen herhangi bir sözleşmeye veya vergiye tabi olmadan tütün ekicilerinden yasa dışı bir şekilde alınan tütünler, yine yasa dışı organize bir tedarik zinciri ile iç piyasaya arz ediliyor ve devletin yaklaşık 20 milyar TL vergi kaybetmesine sebep oluyor.

Yorumlar