Yerel yönetimlerde köklü değişiklik için çalışmalar devam ediyor
ADIM ADIM BÜTÜNŞEHİR'E

Yerel yönetimlerde köklü bir değişiklik için çalışmalar hızlandırıldı. Yozgat’ın da içinde bulunduğu 51 il Bütünşehir’e dönüştürülecek.
Bütünşehirler için 2017 yılında başlatılan çalışmalarda farklı formüller ortaya konurken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugüne kadar yapılan çalışmalara geçerli not vermedi.
Yerel yönetimlerde köklü bir değişiklik için düğmeye basan AK Parti, kriterler üzerinde çalışmalarını hızlandırdı.
AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki tarafından yapılan çalışmaların kısa süre içerisinde tamamlanması hedefleniyor.
Yeni düzenlemenin ilk yerel seçimlerde tüm illerde uygulanması planlanıyor.
Büyükşehirlerde olduğu gibi tüm belde belediyeleri kapanacak ve merkeze bağlanacak. Bu belediyelerde çalışan personeller ise ilgisine göre bakanlıklara, büyükşehir belediyesi, bağlı kuruluşu veya ilçe belediyesine devredilecek.
AMAÇ HİZMETİN
VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMAK
Uygulamaya konulması beklenen düzenlemeyle hedeflenen amaç, hizmetlerin verimliliğini artırmak, kaynakların yerinde kullanımını sağlamak, hizmetteki aksamalara engel olmak, denetim alanındaki boşluğu doldurmak, afet ve acil yardım hizmetlerini yürütmek olarak belirlendi.
BÜTÜNŞEHİR
UYGULAMASI NEDİR?
Bütünşehir uygulamasına geçilecek illerde belde belediyeleri ve köy muhtarlıkları kalkacak. Köyler mahalleye dönüştürülecek. İlçe belediyelerinin imar yetkileri ile itfaiye ve zabıta hizmetleri büyükşehire devrolacak.
MYK’DA GÖRÜŞÜLDÜ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında Bütünşehir çalışmaları konuşuldu.
MYK'da büyükşehirlerde olduğu gibi kalan 51 ilde de belde ve bazı ilçe belediyelerinin yaşadığı sorunlar için il ve ilçe belediyelerine yetki verilmesi konusu gündeme geldi. Bu kapsamda 30 büyükşehirde olduğu gibi 51 ilde de hizmetlerin daha hızlı verilebilmesi için "bütünşehir" formülünün devreye sokulması görüşüldü.
Herhangi bir nedenle boşalan belediye meclis üyeliklerine seçilecek yeni üyelerin, bir önceki meclis üyesiyle aynı partiden olmasını zorunlu kılmayı düşünen AK Parti'nin, belediye başkanlarının emekli olduktan sonra da "yeşil pasaport" kullanabilmesine olanak tanınacağı bir değişiklik yapmayı da gündeminde tuttuğu belirtildi. Ancak yapılan yerel yönetimler çalışmasının henüz Erdoğan'dan "geçer not" almadığı ve Erdoğan'ın taslak üzerinde çalışmaların devam etmesini istediği öğrenildi.
REŞİT ÜNAL

Yorumlar