Yozgat haftalık vaka sayısında en fazla artış yaşanan 5 il arasına girdi.
Alışverişte koronavirüse dikkat

Artan vaka sayıları tedirginliğe neden olurken, virüsün yayılması için ideal bir ortam olan alışveriş sırasında kurallar unutuluyor.
Yozgat’ta, koronavirüs vaka sayılarında artış yaşanıyor. Yozgat haftalık vaka sayısında en fazla artış yaşanan 5 il arasına girdi.
Yozgat korona vakalarının en fazla yükseldiği 5 il arasında yer aldı.
Alınan tüm önlemlere, yapılan denetimlere rağmen mavi haritadan rengi kırmızıya dönen ve vaka sayıları hızla artan Yozgat’ın haftalık vaka sayısı en fazla artan iller arasına girmesi önlemlerin daha da sıkılaştırılması ya da farklı tedbirler alınması gerçeğini gündeme getirdi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yüz bin nüfusa karşılık gelen, haftalık vaka sayısı en çok artan illeri açıkladı. Koca, bu illerin Düzce, Çanakkale, Zonguldak, Yozgat ve Yalova olduğunu duyurdu. Koca, vaka sayısında düşüşün en fazla olduğu şehirleri de açıkladı. Koca'nın açıklamasına göre, bu kentler Kırklareli, Kilis, Samsun, Osmaniye ve Adıyaman.
KURALLAR UNUTULUYOR
Artan koronavirüs vakaları nedeniyle vatandaşların kalabalık yerlerden uzak durması isteniliyor. Maske, mesafe ve temizlik kurlarına uyulması özellikle virüsün yayılması için ideal bir ortam olan alışveriş esnasında kurallara dikkat edilmesi gerekiyor.
Yozgat’ta market alışverişlerini yapmak isteyen vatandaşlar kuralları unutuyor. Özellikle pazar yeri ve marketlerde mesafe kuralları alışveriş esnasında unutuluyor.
ALIŞVERİŞ ESNASINDA
TEDBİRLİ OLUN
Yetkililer, alışverişe giderken koronavirüs tedbirlerine dikkat edilmesi konusunda vatandaşları uyardı. Yozgat Valiliği alışveriş esnasında dikkat edilmesi gereken kuralları sosyal medya hesabından paylaştı.
Valiliğin paylaşımında, “Alışverişe mümkünse haftada bir çıkın. Evden çıkmadan önce ve eve döndükten sonra ellerinizi su ve sabunla en az 20 saniye yıkayın. Yanınıza kolonya veya dezenfektan alın. Alışveriş süresi boyunca maskenizi çıkartmayın, yüzünüze dokunmayın.” denildi.
VALİ POLAT’TAN UYARI
Yozgat Valisi Ziya Polat, vatandaşları tedbirler konusunda uyardı. Koronavirüs ile mücadele noktasında alınan kararlara harfiyen uyulması gerektiğinin altını çizen Vali Polat, maske, mesafe ve hijyene özen gösterilmesini söyledi.
Vali Polat, koronavirüs vaka sayısında yeniden artışların yaşandığını belirterek, pandemi sürecinde salgına karşı alınan tedbirlere harfiyen uyulması gerektiğini söyledi.
Vali Polat, pandemi dönemini toplumsal duyarlılık göstererek atlatılabileceğini ifade etti.
Korona virüs salgınına karşı vatandaşları uyaran Vali Polat, vatandaşların cep telefonlarına ‘Hayat Eve Sığar’ programını indirerek HES kodlarını almalarını da istedi. SEVİLAY KAYAASLAN

Yorumlar