Kurban Bayramı öncesi seyahat edecek vatandaşlar uyarıldı
AMAN DiKKAT!

Yozgat’ta 9 günlük Kurban Bayramı tatili bugün başlayacak.
Kurban Bayramı öncesindeki alış veriş ve tatil süresinde yaşanabilecek sorunların önlenmesine yönelik alınan önlemlere uyulması çağrısı yapıldı. Genel güvenlik ve asayişin temini, halkın can ve mal güvenliğinin korunması için alınan tüm tedbirlere ek olarak, trafik ekipleri bayram öncesi ve bayram süresince tüm yolların trafiğe açık tutulması için denetim ve kontrollerine aralıksız devam ederek trafik tanzim ve düzeninin sağlanmasına yönelik gerekli tedbirler aldı.
Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, 9 günlük Kurban Bayramı öncesi her bayramda yaşanan acı tabloların yaşanmaması için sürücüleri uyardı.
Kurban Bayramı tatili öncesi seyahat edecek vatandaşlara uyarılarda bulunan Başkan Bakıcı, en fazla kazaların bayram öncesi meydana geldiğini ifade etti.
Trafik akışı artacak
Başkan Bakıcı, Yozgat’ın coğrafi konumu açısından oldukça yoğun trafik akışı yaşadığını kaydetti.
Başkan Bakıcı, “Trafik kazalarının çoğunluğu yaz ve bayram tatillerinde meydana gelmektedir. Bayram ve tatillerden önce bu senede olduğu gibi ilgili kurum ve kuruluşlar trafikle ilgili uyarılar yapmakta, trafik ekipleri denetimlerini artırmaktadır. Buna rağmen trafik kazaları yaşanmakta insanlar ölmekte, geride öksüz ve yetim çocuklar, dul eşler, acılı anne ve babalar, parçalanan aileler kalmaktadır” dedi.
Sık sık mola verin
Bayram tatilini memleketlerinde ya da tatil beldelerinde geçirmenin hayalini kuranlara hız ihlali ve hatalı sollama yapmamaları gerektiğini hatırlatan Başkan Bakıcı, "Yorgunluk, dikkatsizlik gibi nedenlerden meydana gelen trafik kazaları bayramları üzüntüye dönüştürüyor. Tüm bunların yaşanmaması için öncelikle tüm sürücülerin trafik kurallarına harfiyen uymaları çok önemli" dedi.
Araç yoğunluğu uyarısı
Başkan Bakıcı, "Yollardaki araç yoğunluğu bir anda çok fazla artacak. Buna sıcak hava da eklendiğinde trafikte geçireceğimiz zaman yolculuktaki stres katsayısı çoğalacak. Bu yüzden yola çıkmadan önce almamız gereken tedbirleri hiçbir zaman unutmamalıyız. Özellikle uzun yolculuklara alışkın olmayan sürücülerin yorulduklarının farkına varamayabiliyorlar. Bu nedenle sürücülerin 2 saatte bir en az 15 dakikalık dinlenme molaları vermesini tavsiye ediyoruz" şeklinde konuştu.
Araç bakımları yapılmalı
Sürücü, yolcuların uyulması gerektiği kuralları sıralayan Başkan Bakıcı, “Tatile gideceklerin araç bakımlarını mutlaka yaptırmış olmaları, far ayarlarının kontrol edilmesi uykusuz, yorgun ve alkollü araç kullanılmaması, uzun yolda her iki saatte bir mola verilerek el ve yüz yıkanmalı, hız limitlerine uyulmalı, aşırı hız ve hatalı sollama asla yapılmamalı, kırmızı ışıkta geçilmemeli, sürücü ve yolcular emniyet kemerlerini mutlaka takmalı, araç kullanırken telefonla görüşülmemeli, yakın takip yapılmamalı, bilindiği üzere zincirleme kazaların çoğu yakın takipten meydana gelmektedir. Yaz mevsimi nedeniyle karayollarımız yol yapım, bakım ve onarım çalışmaları yapmaktadır. Bu nedenle işaret ve işaretçilerin uyarıları dikkate alınmalı, trafik polislerimizin ve Jandarma trafik birimlerinin uyarıları dikkate alınmalı ve onlara yardımcı olmaya çalışılmalı, emniyet genel müdürlüğümüzün cep telefonlarınıza gönderdiği mesajlar dikkate alınmalı, gideceğiniz yere bir an önce gitmeye değil, kurallara uyarak sağlıklı bir şekilde gitmeye çalışılmalıdır” diye konuştu. REŞİT ÜNAL

Yorumlar