Lisans eğitim alan öğrenciler, lisans eğitimini tamamlamış olup doktora ve yüksek lisans yapmak isteyen mezunlar, akademisyenler için verilen YÖKDİL/ YDS kursları Bozok Üniversitesi tarafından da veriliyordu.
BİR ZAMDA YABANCI DİL EĞİTİMİNE

2 ay öncesine kadar Bozok Üniversitesi’nde 300 TL karşılığında verilen YÖKDİL-YDS kursları son gelen zam ile birlikte 700 TL’ye yükseltilirken tepkilere yol açtı.
YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA DÜZEYİNDE ŞART
YDS/YÖKDİL kursunun amacı gerekli gramer bilgilerinin verilmesiyle birlikte yabancı dilde okuma becerisinin geliştirilmesini sağlamaya çalışarak, sınav tekniğine yönelik stratejileri de göstererek sınavlarda hedeflenen puana ulaşmayı sağlamak .Derslerde kursiyerlerin gramer bilgilerini ileri düzeye çıkarma bununla birlikte okuma becerilerini de geliştirmek için farklı kaynaklardan farklı zorluk düzeyine sahip zengin bir materyal kullanımı sağlamaktır. Bu eğitimi almak isteyen öğrenciler özel yada üniversitelerin açtığı kurslara katılarak dil bilgilerini daha ileri seviyeye yükseltebiliyorlar. Özellikle doktora ve yüksek lisans yapan öğrenciler için gerekli olan bu eğitim ülke genelinde bir çok özel kuruluş ve üniversiteler tarafından veriliyor.
BOSUYAM ÜCRETLERE ZAM YAPTI
YÖKDİL/YDS Kursları Bozok Üniversitesi tarafından da veriliyordu. Bozok Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (BOSUYAM) tarafından verilen kurslarda 2 ay öncesine kadar 300 TL olan kurs ücretleri bir anda 700 TL’ye çıkınca tepkilere neden oldu. Bozok Üniversitesinin fiyat artışını neden yaptığı bilinmiyor. Bir çok üniversitede kursların ders saatleri ve ücretlendirmesi farklı olurken Bozok Üniversitesinde 64 saatlik kurs ücreti 700 TL. Komşumuz olan illerden Kayseri’de bulunan Erciyes Üniversitesi 100 saatlik kurs ise 850 TL karşılığında veriliyor.

 

Yorumlar