Yozgat’ta kredi alacaklarında ilk sırayı tüketici kredileri oluşturdu
BORCUMUZ KATLANIYOR

Yozgat’ta 2021 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarında kullanılan toplam kredi 3 milyar liraya yaklaştı.
Yozgat’ta 2021 yılının ilk üç ayında toplam 7 milyar 738 milyon 105 bin TL kredi kullanıldı. 7 milyar 525 milyon 547 bin TL’sini nakdi krediler oluşturdu.
Söz konusu kredilerin 1 milyar 385 milyon lirasını tüketici kredileri oluştururken, 792 milyon 321 bin liralık kısmını ise konut kredileri teşkil etti.
Yozgat’ta aynı dönemde kullanılan taşıt kredisi tutarı 27 milyon 492 bin lirayı bulurken, kredi kartlarıyla yapılan harcama tutarı ise, 82 milyon lira olarak kaydedildi.
FINTURK verilerine göre; Yozgat’ta takipteki kredi alacaklarında ilk sırayı tüketici kredileri oluşturdu. Yozgat’ta takipteki taşıt kredisi tutarı 447 bin lira olarak açıklanırken, konut kredisi tutarı 792 milyon 321 bin, takipteki diğer tüketici kredileri ise, 33 milyon 863 bin lira olarak gerçekleşti.
BORÇLANMA ARTIYOR
Kredi kullanım oranları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre büyük ölçüde artış kaydederken, Nisan ve Mayıs aylarında söz konusu kredilerin daha da artmış olması bekleniyor. Pandemi sebebiyle sıkıntılı günler geçiren esnaf başta olmak üzere, vatandaşların da kullanmak zorunda olduğu kredilerde patlama yaşanırken, söz konusu kredilerin daha çok borç kapatma amaçlı olduğu anlaşılıyor.
Tüketicilerin, bankalara olan kredi borçlarını kapatmak için yeni krediler kullanmak durumunda kaldıkları öğrenilirken, yapılandırma kredilerinin de, hatırı sayılır düzeyde artış gösterdiği ifade ediliyor.
TAKİBE DÜŞEN
KREDİLER ARTIŞTA
Yozgat’taki kamu ve özel bankalardan edinilen bilgilere göre; kullanılan kredi miktarlarındaki artış gibi, takibe düşen krediler de artış eğiliminde bulunuyor.
Kredi borçlarını geri ödemede sıkıntı yaşayan vatandaşların bir süre sonra takibe düştüklerini kaydeden banka yetkilileri, “Pandemi sebebiyle takip sürelerinde uzatmaya gidilmesine rağmen borçlarını geri ödeyemeyen tüketicilerin sayısı hızla artıyor. Kimi müşteriler, kredi borçlarını kapatmak için yeni kredi talebinde bulunurken, bu yöntem ister istemez tüketicilerin aşırı faiz yükü altına girmelerine neden oluyor. Piyasadaki nakit sıkıntısı yüzünden yaşanan bu durum, salgının etkisinden kurtuluncaya kadar devam edecek” dediler.
REŞİT ÜNAL

Yorumlar