Diyabet hastalarının kullandığı iğne uçları atık kutularında toplanacak
ÇÖPE ATMAYIN

Yozgat Yaşanabilir Çevre Derneği ile Yozgat Diyabet Derneği’nin hazırladığı proje kapsamında iğne uçlarının toplanacağı atık kutusu dağıtıldı.
Yozgat’ta çevre kirliliğine neden olan ve canlıların yaşamlarını etkileyen iğne uçlarının çöpe atılmaması amacıyla çalışma başlatıldı.
Başlatılan proje ile Yozgat’ta diyabet hastaları artık iğne uçlarını çöpe atmayacak. Bu sayede ne kendileri ne çöpü toplayan belediye görevlileri ne de sokak hayvanları zarar görecek.
Atık kutusu dağıtıldı
Yozgat Diyabet Derneği ve Yaşanabilir Çevre Derneği’nin ortaklaşa yaptığı projede kesici delici atık kutularının, insülin kullanan diyabet hastalarına dağıtımı başladı.
Hastalar iğne uçlarını bu kutuya atacaklar, dolduğu zaman derneğe haber verip alınacak ve sterilizasyon tesisinde bertarafı sağlanacak.
Yozgat Diyabet Derneği Başkanı Meltem Yılmaz, diyabet hastalarının kullandığı iğne uçlarını çöpe değil, artık kesici delici atık kutularına atmaları istedi.
Artık can yakmayacak
Yılmaz, “Hep içimde kalan bir uygulamaydı, birkaç kez çöpü evin önüne bırakırken iğne uçları elime battı. Her ne kadar koruyucu kapağı taksak da çıkabiliyor. Elime battığında dedim ki, bu çöpü toplayan personele de batabilir, çöpü yiyecek için karıştıran sokak hayvanlarına da batabilir, hem canımız yanıyor hem de enfeksiyon riski taşıyor. Toplamak kolaydı, ancak onları imha etmek bir süreç ve tek başımıza yapabileceğimiz bir durum değildi. Yaşanabilir Çevre Derneği ile görüşme sağladık. Onların duyarlı olduğunu yaptıkları çalışmalardan biliyoruz.
‘’Çöpe atılan iğne uçları ne çöpü atan bizim elimize, ne çöpü toplayan görevlilerin eline ne de yemek için çöpü karıştıran sokak hayvanlarına batmayacak. Topladığımız kutular, tarafımızca toplanıp, Tıbbi Atık Tesisinde ücretsiz bertaraf edilecektir’’ dedi.
Ücretsiz verilecek
Yaşanabilir Çevre Derneği Başkanı Ahmet Fidan, diyabet hastalarına kesici, delici atık kutularının dağıtılmaya başlandığını kaydetti.
Fidan, “Böylesine bir çevre duyarlılığı olan konuda kayıtsız kalmamız mümkün değildi. Amacımız doğa ve canlıların sağlıklı yaşam sürecine katkıda bulunmak. Uygun kutularda toplanan iğne uçlarının yine uygun şartlarda imhası yapılacak, Hastalara ücretsiz olarak hizmet vereceğiz” ifadelerini kullandı. REŞİT ÜNAL

Yorumlar