2019-2020 öğretim yılının birinci dönemi tamamlanıyor. Bugün karnelerini alacak olan öğrenciler 3 Şubat Pazartesi günü yeniden ders başı yapacaklar.
EĞİTİMDE İL YARI SONA ERİYOR

Yozgat genelinde 5 Bin 451 okul öncesi, 47 Bin 430 temel eğitim ve 20 Bin 679 ortaöğretim seviyesinde olmak üzere 73 Bin 560 öğrenci karne alacak.
73 BİN 560 ÖĞRENCİ KARNE ALACAK
2019-2020 öğretim yılının tamamlanması ile birlikte öğrenciler karnelerini alarak tatil yapacaklarken İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı ara tatil için bir açıklama yayınladı. Yazıcı,”2019-2020 öğretim yılının birinci dönemini huzur ve mutluluk içerisinde tamamlanmış bulunmaktayız. 17 Ocak 2020 Cuma günü ilimiz genelinde okulöncesinde 5.451, temel eğitimde 47.430 ve ortaöğretim kademesinde 20.679 olmak üzere toplamda 73.560 öğrencimize karnelerini alacaklar.Öğretim yılının birinci döneminin başarıyla tamamlanmasında, özveriyle çalışan 639 yönetici, 5.571öğretmen ve 1.725 personel olmak üzere 7.935 eğitim çalışanımıza çocuklarımızın bu günü ve yarınlarının inşasında emeklerini ve sevgilerini esirgemedikleri için teşekkür ederim. Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında okullarımızda siz değerli öğrencilerimize yönelik yarıyıl tatili dışında ara tatil uygulamasını başlatmıştır. 18-22 Kasım tarihleri arasında ilk ara tatilden sonra artık yarıyıl tatiline girmiş olacağız” dedi.
“TATİL YENİLENMEK İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSATTIR”
Yazıcı,”Tatil; psikolojik ve fizyolojik olarak dinlenmeye, rahatlamaya, eksiklerimizi gözden geçirip tamamlamaya fırsat bulacağımız zaman aralığıdır. Yarıyıl tatili de eğitim-öğretim sürecinde yaptığımız yolculuğun molası gibidir. Yenilenmek ve motivasyon için önemli bir fırsattır. Çocuklarımız bizlerin en kıymetli varlıklarıdır. Türk Milli Eğitiminin genel amaçlarında da ifade edildiği üzere, beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı, gelişmiş kişilik ve karaktere sahip bireyler olarak yetiştirmek, ilgi ,istidat ve kabiliyetlerini geliştirerek bilgi, beceri, davranışlar ile birlikte iş görme alışkanlığı kazandırmak suretiyle, onları toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmalarını sağlamak öğretmenlerimizin ve eğitim kurumlarımızın en önemli hedeflerindendir” ifadelerini kullandı.
“İLK YAPILMASI GEREKEN ÇOCUKLARIMIZI MOTİVE ETMEK”
Velilere seslenen Milli Eğitim Müdürü Yazıcı,”Çocuklarımızın karne heyecanına ortak olmak, başarılarını övmek, onları motive etmek anne baba olarak ilk başta yapmamız gerekenlerdir. Bunun yanında karnedeki olumsuz ya da beklentilerimize karşılık gelmeyen durumları anlayışla karşılamak ve baskı yapmamak, tatilin bu olumsuzlukların üstesinden gelmek için önemli fırsatlar olduğu duygu ve düşüncesini söylem ve davranışlarımızla çocuklarımıza hissettirmemiz onların mutlu ve başarılı bireyler olmalarında önemli bir etken olacaktır. İhtiyaçlar her bireye göre değişkenlik gösterir. Çocuğunuzun ihtiyaçlarını belirleyerek ona göre bir tatil planı hazırlamak, tatilin verimli geçirilmesi açısından atılacak önemli adım olacaktır. Değerli Anne babalar; Tatil süresince yapılacak aktiviteleri fırsat buldukça birlikte yapmak, birlikte sinemaya, tiyatroya, müzeye, akraba ziyaretlerine gitmek, birlikte spor aktiviteleri yapmak ve kitap okumak, değer ve duygulardan haberdar olacak etkinlikler yapmak, arkadaşlarıyla bir araya gelmesine, birlikte aktiviteler yapmalarına izin vermek, tatilin verimli ve mutlu geçmesine vesile olacaktır” dedi.
“MUTLU TATİLLER DİLERİM”
Son olarak öğrencilere seslenen Yazıcı,”Sevgili Öğrenciler; Tatili, yapacağınız bir planlamayla daha mutlu ve verimli geçirebilirsiniz. Yapacağınız plan ve aktiviteler yeteneklerinizi geliştirecek, bilgi, birikim ve kişisel gelişiminize katkı sağlayacak şekilde olmalıdır. Bu nedenle kendi yeteneklerinizi iyi keşfetmeniz ve çevrenizde bu yeteneklerinizi geliştirecek ortamlara dahil olarak mutlu ve umutlu olmanın yöntemlerini bulmanız çok önemlidir. Çünkü, esas olan sizin mutluluğunuzdur. Sizin mutluluğunuz bizim de mutluluğumuzdur. Hem kişisel, hem de zihinsel gelişimimiz için bunların önemli olduğunu unutmayalım. Bu duygularla, İlimizin mümtaz eğitim camiasına, eğitime destek veren ve katkı sağlayan herkese teşekkür ederek, meslektaşlarıma ve öğrencilerimize huzurlu ve mutlu bir tatil dilerim” şeklinde ifadeler kullandı.

Yorumlar