Sorgun Belediyesi Personel Şirketi ile Hizmet İş Sendikası arasında 4 aydır devam eden ve 220 sendikamız üyesi işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinde mutlu sona ulaşıldı.
Ekinci, işçilerin hakkını verdi

Sorgun Belediyesi Personel Şirketi ile Sendikamız arasında arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi ile sendikamız üyesi işçilerin ücretlerine sosyal haklar hariç %46 oranında ücret zammı yapıldı. Sendikamız üyesi işçilerin en düşük 88,70 TL olan yevmiyeleri, büro işi yapanlar için 130 TL’ye, sahada çalışanlar için 135 TL’ye yükseltildi. 2.200 TL alan işçilerimizin aylık ücretleri imzalanan toplu iş sözleşmesi ile 3.000 TL’ye ve 3.200 TL’ye yükseltildi.

Sorgun Belediye Başkanlığında yapılan toplu iş sözleşmesi imza törenine sorgun belediye başkanlığında çalışan işçilerin tamamı katıldı. İmza töreninde konuşan Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci, "Bizler işçimize belediye başkanlığı seçimleri öncesi söz verdik. Allah nasip eder belediye başkanlığına seçildiğimiz gün, ilk işimiz toplu iş sözleşmesini imzalayacağız. Bu gün çalışanlarımıza verdiğimiz sözü tuttuk. Sözümüz söz dedik ve çalışanlarımıza elimizden gelen en ücret artışını yaparak toplu iş sözleşmesini imzaladık. Hiç kimsenin siyasi görüşüne bakmadan, hiçbir ayrım yapmadan çalışanlar arasında imzaladığımız toplu iş sözleşmesi ilede asgari ücretle çalışan, asgari ücretin %20’sini %35’ni, %50’sini ve %100’ünü alan işçilerimizden büroda çalışanların yevmiyesini 130 TL’ye, sahada çalışanların yevmiyelerini 135 TL’ye yükselterek ücret eşitliğini sağladık, işçilerin almış olduğu ücretleri eşitleyerek, adaletsizliği ortandan kaldırdık. Biz söz verdik sözümüzü tutuk, bizde söz senettir, çalışanlarımızdan da bundan sonra siyasi kimliğini bir tarafa bırakıp daha çok çalışmalarını istiyoruz. Biz çalışanın ismine bakmayacağız, bizler çalışan verilen görevi laiki ile ve zamanında yapıyor mu ona bakacağız. Tüm çalışanlar aldığı ücreti helal kazanacak, Yaptığı işi Allah için yapacak. Bizlerde çalışanlardan bunun sözünü istiyoruz. İşçinin görevi verilen görevi en iyi şekilde yapmak, işverenin görevi alınteri ve emeğinin karşılığını zamanında ödemek. İmzalanan toplu iş sözleşmesi tüm çalışanlarımıza hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Hizmet-İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı, Hak-İş İl Başkanı Ferman Zararsız yaptığı konuşmada, "Sendikamız ile Sorgun Belediyesi Personel Şirketi arasında 4 aydır toplu iş sözleşmesi görüşmelerimiz devam ediyordu. Grev aşmasına gelen toplu-iş sözleşmesi imzalamayı Allah (c.c) bizlere Sorgunun Yiğit Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci ile nasip etti. Çalışanlarımızın aldıkları ücret enflasyona yenik düşmüşken işçilerimizin ücretlerine sosyal haklar hariç %46 zam yapıldı. Sorgunun yiğit belediye başkanına diyorum ki, kıtlıkta verilen dürümü ne bu işçi unutur, nede biz. Ramazan ayına girdiğimiz şu günde siz işçilerin yüzünü güldürdünüz, Allah’ta sizin yüzünüz güldürsün. Alınteri kurumadan emeğin karşılığını veren, ben çalışanın alınteri ve emeği üzerinde pazarlık yapmam diyen, ne istiyorsanız onu yazın imzalayacağım diyen, göreve geldiği ilk gün çalışanlara sabah kahvaltısı veren, işçisi ile sabah kahvaltısını beraber yapan bir belediye başkanı yiğit bir belediye başkanıdır. Allah yolunu açık etsin. Bizde belediyenizin imkânlarını göz önünde bulundurarak güzel bir toplu iş sözleşmesi imzaladık. İnşallah imzaladığımız bu toplu iş sözleşmesi diğer belediye başkanlarımıza örnek olur. İmzalanan toplu iş sözleşmesinde emeği geçen, başta Sorgun Belediye Başkanı Mustafa Erkut Ekinci’ye, belediye başkan yardımcılarımıza, belediye meclis üyelerine, daire amirlerine, sendikamız disiplin kurulu üyesi Mehmet Demirbilek’e, Ömer Kayhan’a, Erdoğan Yiğit’e, işyeri sendika temsilcilerimiz, Suat Uyar’a, İsmet Soysal’a ve Cemal Ünlü’ye tüm emeği geçenlere sendikamız ve şahsım adına sonuz teşekkür ederim. İmzalanan toplu iş sözleşmesi Sendikamıza, Sorgun Belediyesine ve tüm sendikamız üyesi işçilere hayırlı uğurlu olsun."

Yorumlar