MHP Yozgat Milletvekili Sedef, esnafın müjdeli haber beklediğine dikkat çekti
Esnafın hislerine tercüman oldu

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, “tam kapanma döneminde kısmen çalışacak olan bazı esnafımızla birlikte faaliyetleri tamamen durdurulan esnaflarımız Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Hazine ve Maliye Bakanımızdan müjdeli haberler bekliyor” dedi.
MHP Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, pandemi döneminde yerel esnafın sıkıntı içerisine girdiğini belirterek, destek paketlerinin açıklaması gerektiğine değindi.
Milletvekili Sedef, pandemi nedeniyle bir yılı aşkın süredir işyerlerinde faaliyetleri sınırlandırılan esnafın kontrollü normalleşme süreci ile birlikte tam rahat nefes alacak derken, ülkemizde ve ilimiz Yozgat’ta vaka sayılarının artması sebebiyle yeni bir süreçle karşı karşıya kalındığını ifade etti.
Milletvekili Sedef, “Son dönemde hemşerilerimizin alınan tedbirlere riayet etmesi sonucunda vaka sayıları ilimizde düşüşe geçtiği Sağlık Bakanlığının açıklamalarında görülmekte, ancak yeterli olmamaktadır. Korona virüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de binlerce insanımızı ve özellikle küçük esnafımızı ekonomik yönden olumsuz etkiledi” ifadelerini kullandı.
Destek kaçınılmaz
Sedef, “Hükümet yaralara merhem olabilmek adına lokanta, restoran, kafe, kıraathane ve spor salonu gibi daha birçok alanda 1500 lira sigorta prim desteği, gelir kaybı desteği, kira desteği ve ciro kaybı desteği gibi çalışmalar yürütmekte. Yapılan bu uygulamaları destekliyor ve bunun yanında Kira, elektrik, su, sosyal güvenlik primleri, vergiler, kredi borçları, kredi kartı borçları yönünden de esnafımızın desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Borçlar ertelenmeli
Esnafımız gelir vergisi, stopaj vb. gibi tüm vergileri faizsiz ertelenmeli. İşverenlere ve çalışanlara ekonomik destekler verilmeli. Ödenemeyen vergi borçları, geçmiş kredi borçları ve bankalara olan tüm borçlar faizsiz olarak ertelenmelidir.
Salgın sona erip ülkemiz ve dünya normalleşene kadar destekler sürdürülmeli, küçük esnafımız desteklenmeli, zincir marketler karşısında ezdirilmemelidir.
Zincir marketlere düzenleme
Ayrıca zincir market reyonlarında bulunan gıda ve temizlik maddeleri haricindeki ürünlerin satışına engel olacak düzenlemelerin biran önce yapılması hayati önem taşımaktadır. Bu sayede küçük esnafımızın haksız rekabetle karşı karşıya kalması engellenmiş olacaktır” diye konuştu. REŞİT ÜNAL

Yorumlar