Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, Evcil hayvanlara getirilen zorunlu mikroçip uygulamasının serbest veteriner hekimler tarafından yapılabileceğini söyledi.
Evcil hayvanlara mikroçip

Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, “2021 yılı sonuna kadar köpeklerine mikroçip taktırmayan hayvan sahiplerine 10 bin TL para cezası uygulanacak” dedi.
Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği arasında imzalanan protokol sonucunda sahipli kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takma zorunluluğu getirildi.
Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre köpeklere 2021 yılı, kedi ve gelinciklere ise 2022 yılı sonuna kadar mikroçip takılması mecburi olacak. Bu uygulamayla beraber hayvanların sokağa atılmasının önüne geçilmesi, çalınan hayvanların rahatlıkla bulunabilmesi ve hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması hedefleniyor.
Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, serbest veteriner hekimlere de kimliklendirme yetkisi verildiğini aktardı. Mikroçip uygulamasının zorunlu olduğunu hatırlatan Anteplioğlu, köpek sahiplerinin 2021 yılı sonuna kadar gerekli işlemleri yaptırması gerektiğini vurguladı.
Mikroçip uygulamasının faydalarından bahseden Anteplioğlu, hayvanların kaybolması durumunda kolaylıkla bulunabileceğini belirtti. Mikroçiple beraber evcil hayvanların sokağa atılmasının da önüne geçileceğini dile getiren Anteplioğlu, “Tarım Bakanlığı ve merkez birliği arasında bir protokol imzalandı. Bu protokol çerçevesinde Tarım Bakanlığıyla beraber serbest veteriner klinikleri köpeklerin çip ve kimlik işlemlerinde görev yapacak. Hayvan sahipleri köpeklerini veteriner kliniklerine getirecekler ve köpeğin iki ön kol kemiklerinin arasına çip takılacak. Bu çipe bağlı pasaport düzenlenip hayvan sahibine verilecek. Böylelikle köpeklerle alakalı kayıp probleminin önüne geçilmiş olacak. Hem insanların kendi köpeklerinin kaybolması durumunda tekrar bulunmasına fayda sağlayacak hem de köpeklerin sokağa atılmasının önüne geçilecek. Bu uygulamayı 2021 yılı sonuna kadar yapmak mecburi” şeklinde konuştu.
Anteplioğlu, hayvanların kimliklendirilmesinin hem aidiyet açısından hem de sokak hayvanlarının artışının önlenmesi açısından önemli olduğunun altını çizdi. YAŞAR ÖZER

Yorumlar