Hafızlık eğitimi alan öğrenciler geçmişin izinden giderek mukabele geleneğinin geleceğe taşınmasında köprü vazifesi görüyorlar.
Gönüllere de dokunuyorlar

Yozgat Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Bilal Şahin Hafızlık Kursu öğrencileri, ramazan ayı dolayısıyla Bilal Şahin Külliyesi ve Çapanoğlu Büyük Camii’nde mukabele okuyor.
Geleceğe taşıma
Öğrencilerinin tümü örgün eğitimle birlikte hafızlık eğitimi alan öğrenciler geçmişin izinden giderek mukabele geleneğinin geleceğe taşınmasında köprü vazifesi görüyorlar. Öğrenciler, yeryüzüne gönderilmiş en güzel kelamı kendilerini muhabbetle karşılayan ve dikkatle dinleyen cami cemaatinin karşısında okumanın heyecanı ve mutluluğunu yaşıyorlar.
Yetkililer, Ramazan ayında mukabele geleneğinin devamlılığının sağlanmasında genç neslin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesinden büyük memnunluk duyduğunu belirtti.
Yetkililer, Kur'an-ı Kerim’in muhafızı yavrularımızı yaptıkları bu ulvi görev vesilesiyle tebrik etti.
Gelenek sürüyor
İslam dünyasında 14 asırdır süren mukabele (karşılıklı Kur’an-ı Kerim okuma) geleneği sürdürülüyor.
Müftülük yetkilileri, Mukabelenin Peygamber Efendimizin unutulan bir sünneti olduğunu ifade etti. Yetkililer, “Korona virüs gölgesi altında geçirmiş olduğumuz Ramazan ayının İslam alemine hayırlı olmasını, insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını ve bütün Müslümanların da bundan ders almasını temenni ediyorum. Kur’an-ı Kerim Ramazan ayında indirilmiştir. Kur’an’ın inmesiyle beraber Hazreti Cebrail meleği mukabele şekliyle Hazreti Peygamberimize Kur’an okumuştur. İslam alemi içinde mukabele bu şekilde devam ediyor” dedi.
Yetkililer, “Korona virüs süreci devam ediyor. Bu yıl Allah’a hamdolsun camilerimizde cemaatle namaz kılınması, öğle ve ikindi namazlarına müteakiben mukabelenin okunması bizleri biraz daha rahatlattı. Rabbim bu hastalığı tez zamanda üzerimizde atsın ve teravihlerimizi de camide kılmayı nasip etsin” diye konuştu. REŞİT ÜNAL

Yorumlar