Ramazan ayı boyunca iftar ve sahurda ağır ve yağlı yemek yememin mideyi yoracağını bu yüzden midenin yorulmaması için hafif yemekler yenmesini öneren Diyetisyen Gökhan Elbay mideye fala yüklemenmenin vücüdu yoracağını belirtti.
"İftarda ve sahurda yağlı yemekler yemeyin"

Elbay: "İftar deyince herkesin aklına tıka basa yemek yemek, tüm günün acısını almak gibi düşünceler geliyordur. Oysaki uzun süren açlık sonrasında kurulan iftar sofralarında bu kadar çeşit ve kalorili yemeğin olması ciddi sindirim problemlerini beraberinde getirebiliyor. Halk arasında ''mide fesadı'' olarak bilinen rahatsızlık ramazan ayında en çok karşılaştığımız sıkıntıların başında. Gün boyunca aç kalan ve işlev görmeyen mideye bir anda fazla besin yüklemek yanlış bir davranış. İftara yavaş içtiğiniz 1 bardak su veya 2 hurmayla başlayabilirsiniz. İftarda ilk olarak yiyeceğiniz bir diğer seçenek ise çok sıcak olmayan az yağlı bir çorba. İlk yediğiniz yiyeceğin ardından ortalama 10-15 dakika kadar mola verin. Verdiğiniz bu mola ilk yediğiniz yiyeceklerin sindirilmesini sağlıyor." dedi.


Çok yağlı yemekten ve baharattan uzak durulmasının midenin yararına olacağını belirten Elbay: "İftardaki yemeklerin mutlaka özenle seçilmiş olması gerekiyor. Çorbanız az yağlı, etli, sebzeli veya tahıllı olmalı. Çok fazla salça içermemeli. Çünkü salça midenizi rahatsız edebiliyor. Fırında, ızgara veya haşlama şeklinde pişirilen et yemeklerini tercih edebilirsiniz. Kavrulmuş, üzerine tereyağı gezdirilen yemekleri tüketmemelisiniz. Ayrıca çok acılı ve baharatlı da olmamalı. Sebze yemekleriniz ise az yağ ile kendi suyunun buharıyla pişmeli, fazla miktarda patates içermemeli. Salatalarınızın yağı ve tuzu az olmalı, ağır soslar kullanmamalısınız. Miktar olarak da 1-2 çorba kasesini geçmemeli. Fazla tükettiğinizde hazımsızlık yaşayabilirsiniz." diye konuştu.

İftardan hemen sonra tatlı yemeyin diye öneride bulunan Elbay: "Ramazan ayında kesinlikle önerilmeyen bir diğer yiyecek de ağır ve şerbetli tatlılar. Eğer tatlı tüketecekseniz mutlaka sütlü veya meyvelileri tercih etmelisiniz. Ancak hafif olan bu tatlıların da yemeğin hemen ardından değil, en az 1 saat sonrasında tüketilmesi gerekiyor. Tatlıyı ön plana çıkartmak meyve tüketimini engelliyor. Bu da özellikle Ramazan ayında vitamin eksikliklerine sebep olabiliyor. Güllaç oruç tutarken yiyebileceğiniz tatlılar arasında yer alıyor. Haftada 2 defa tüketebilirsiniz." dedi.

Yorumlar