Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, Mart ayı destek ödemelerinin ailelerin hesaplarına yatırıldığını kaydetti.
İhtiyaç sahibi ailelere destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, sosyal destek ödemesi, evde bakım ve koruyucu aile ödemeleri kapsamında 7 milyon 233 bin 675 TL ödeme yaptıklarını söyledi.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, Mart ayı destek ödemelerinin ailelerin hesaplarına yatırıldığını kaydetti.
EVDE BAKIM DESTEĞİ
İl Müdürü Neşeli , Yozgat’ta 3 bin 653 kişiye evde bakım maaşı verildiğini belirtti. Neşeli, Mart ayında engelli evde bakım maaşı ödemelerinin yapıldığını vurguladı. Her ay engellilerin evde bakımları için ilgili kurumlar tarafından ödemeler gerçekleştirildiğini hatırlatan Neşeli, ödemeler kapsamında engellilerin evlerinde daha rahat bakımının sağlandığını kaydetti. Neşeli, bu kapsamda Şubat ayında 3 bin 653 engelli ve 3 bin 497 aileye 6 milyon 25 bin 934 lira engelli evde bakım maaşı ödendiğini bildirdi.
KORUYUCU AİLEYE DESTEK
İl Müdürü Abdullah Neşeli, Mart ayı içerisinde Koruyucu Aile ödeme verilerini de açıkladı. Buna göre 28 aileye 72 bin 740 lira ödeme yapıldı.
Sevgi evlerinden alınarak koruyucu ailelere teslim edilen çocuklar için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli ödeme sağlanıyor. Bu kapsamda Yozgat’ta bulunan koruyucu ailelerin Mart ayı ödemeleri gerçekleştirildi.
Neşeli, Mart ayı itibari ile Koruyucu aile sayısı 28 olurken, bu ailelerden yararlanan çocuk sayısı 41 olarak açıklandı. Belirtilen 28 aileye 41 çocuk için 72 bin 740 lira ödeme yapıldı.
SED ÖDEMESİ
İl Müdürü Neşeli, Sosyal ve ekonomik destek (SED) bin 32 çocuk için 1 milyon 135 bin 1 lira ödeme sağlandığını belirtti.
Neşeli, yoksulluk içinde olup da temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken kişi ve ailelere çocuklarını yanında bakımına imkan sağlanması amacıyla kaynakların yeterliliği ölçüsünde yapılan ekonomik destek hizmeti ile ailelere yapılacak psiko-sosyal destek hizmeti olan sosyal hizmet destekleri kapsamında destek sağlandığını ifade etti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yardımlar korunmaya muhtaç çocuk ve gençlerin korunma altına alınmasına esas oluşturulacak nedenin ekonomik yoksunlukların giderilmesi için Sosyal Ekonomik Destek ödemeleri gerçekleştirildiğine değinen İl Müdürü Neşeli, "Çocuklar ve ailelerine kuruluş bakımı yerine, ekonomik yardım ve diğer destekleyici sosyal hizmet uygulamalarıyla ailenin parçalanmadan bir arada yaşamasına fırsat veren ödemeler ile kuruluş bakımından ayrılan veya ekonomik desteğe ihtiyaç duyan gençlerin bir süre desteklenerek toplumda muhtaç duruma düşmeden hayatlarını sürdürmeleri amaçlıyoruz. Bu kapsamda bin 32 çocuk için bin bir aileye sosyal ekonomik destek sağladık. Toplamda Şubat ayı içerisinde ödediğimiz miktar ise 1 milyon 135 bin 1 lira olarak kişilerin hesaplarına yatırıldı” dedi.
Öte yandan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli üç aylık dönem içerisinde evde bakım hizmetinde 18 milyon 233 bin 388 TL, Sosyal ve ekonomik destekte 3 milyon 366 bin 574 ve koruyucu aile desteğinde 214 bin 785 olmak üzere toplam 21 milyon 814 bin 747 TL destek ödemesinde bulunduklarını sözlerine ekledi. REŞİT ÜNAL

Yorumlar