T.C. Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen Erasmus+ Gençlik Politikaları programı kapsamında, Sorgun Gençlik Derneği tarafından koordinatörlüğünde, Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'nün ortaklığında yürütülen,“İŞ'te Genç İŞ'te Yozgat” başlıklı proje kapsamında 10-11-12 Ocak 2020 tarihlerinde II. Çalıştay düzenlenecektir.
İŞ'te Genç, İŞ'te Yozgat

SORGED tarafından yapılan çalıştay bilgilendirmesinde,"Projemiz,Yozgat'ın genç işsizliği sorununu irdelemeye yöneliktir. Bu proje ile katılımcılar ilimiz için büyük bir sorun haline gelen genç işsizliği konusunda bilgi sahibi olacaklar, sorunlara çözüm üretecekler ve ilimizde giderek artan genç işsizlik sorununu mercek altına alarak, gençlerin işsizlik sorunu içerisinde kaybolmalarına izin vermemek adına çözümler aranacak ve politika metni hazırlanacaktır.
Projemizin temel amacı, Yozgat ekonomisini, yatırımların ve istihdamın nasıl artırılacağını,istihdam politikaları alanında karar alıcı pozisyonunda yer alan kamu kurum ve kuruluş yetkilileri, iş dünyası ve üniversite temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve gençlerle değerlendirmek, genç işsizliği sorununun tüm ekonomik ve toplumsal boyutlarıyla ele alınarak nedenleri ve sonuçlarını belirlemek, sorunun kaynağının tespit edilerek çözüm yolları sunmak ve çözüme katkıda bulunmaktır.
Proje kapsamında toplamda 4 Çalıştay ve 1 zirve programı yapılacaktır. Yozgat’tan Proje katılımcıları, 18-30 yaş arasındaki 120 gençten oluşmaktadır. Proje sonunda yapacağımız zirve programına ise gençler ve karar alıcılardan oluşan 150 katılımcı yer alacaktır.
Proje kapsamında İŞ Kulübü eğitimi hakkında gençlere detaylı bilgiler verilecek. İş Kulübü, Yozgat İŞKUR il Müdürlüğü tarafından 15 kişilik gruplarla bir haftalık eğitim programı ile hedef belirleme, iç motivasyon, başarı, beynin çalışma prensipleri, cv hazırlama, mülakat teknikleri,iş görüşmesi,telefon görüşmesi,işveren beklentileri,iş arama kanalları,beden dili gibi bir çok alanda aktivitelerin uygulanmasıyla kişilerin iş arama becerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır.İş Kulübü eğitimleri interaktif olarak verilecektir. Bu eğitimler çalıştaylardan sonra 15'er kişilik gruplar halinde verilecektir" ifadelerine yer verildi.
Çalıştayda ele alınacak konular:
İşgücü, İstihdam, İşsizlik ve Genç İşsizlik Kavramları, Genç İşsizliği, Sürdürülebilir İstihdam, Yozgat’ta Öne Çıkan Sektörler, Yozgat'ın da İstihdam Alanları, Endüstri 4.0'ın "İSTİHDAM" Boyutu, Girişimcilik, Sosyal Girişimcilik, İŞ Kulübü, Erasmus+ Gençlik Programı, Europass CV, Europass Dil Pasaportu, Youthpass.
- Çalıştay Sorgun Safa Termal Otelde yapılacaktır.
- Çalıştaya 18-30 yaş aralığında yer alan gençler başvurabilir.
- Çalıştaya sadece 30 genç katılabilecek.
- Çalıştay 10 Ocak Cuma günü Saat 18.00'de başlayıp, 12 Ocak Pazar günü saat 18.00'de sona erecektir.
- Çalıştaya katılacak gençlerin konaklaması, öğle yemeği, akşam yemeği, çay, kahve ve ikramlar proje kapsamında ücretsiz karşılanacak.
- Çalıştaya katılım sağlayan gençlere Youthpass Sertifikası verilecektir. Ayrıca Europass Özgeçmiş (CV), Europass Dil Pasaportu ve Katılım Belgesi verilecektir.
(Youthpass Sertifikası Erasmus+ Gençlik Programında gerçekleştirilen projelere katılanlara verilir. Bu sertifika Erasmus+ Gençlik Programı tarafından fonlanan projelerin katılımcılarının projelerde neler yaptıklarını ve neler edindiklerini göstermek için hazırlanan bir araçtır. Youthpass sertifikası gençlerin katıldıkları projede elde ettikleri beceri ve yeterlikleri tanımlayarak gelecek kariyerleri açısından önemli bir belge niteliği taşır.)
- Çalıştaya Yozgat merkez ve ilçelerinden katılan gençlerin yolculuk ücretleri ödenecektir.
- Çalıştaya seçilen katılımcılarla görev ve sorumluluklarını içeren bir sözleşme imzalanacaktır.
-Bu Çalıştaya sadece Yozgat ve ilçelerinde yaşayan gençler başvuru yapabilir.

Yorumlar