Yozgat’ta biyodizel sektöründe hammadde olarak kullanılan ketencik bitkisinin hasadı yapıldı.
Ketencik hasadı yapıldı

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü ile birlikte uygulanan Ketencik adaptasyon denemesinin hasadı yapıldı.
Hasat, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü teknik personeli ile Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü personeli tarafından özel biçerdöverle yapıldı.Ketencik çeşit adaptasyon deneme ekimi Yerköy’e bağlı Kumluca köyünde önder çiftçi Hüseyin Arslan ile birlikte 2020 yılı güz aylarında yapıldı.Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, “İl Müdürlüğümüzce ilimizde yetişebilecek alternatif ürünlerle ilgili çalışmalar yapmaktayız.
Ketencik, kıraç alanlarda yetişebilen alternatif bir yağ bitkisidir. Yemeklik yağ olarak kullanılmamakta, yağı biodizel yapımında kullanılmakta kalan posası ise hayvan küspesi olarak değerlendirilmektedir. Bu tür ürünlerin üretiminin artırılması ülkemiz için stratejik öneme haizdir. Yapılan bu deneme ekiminde Yozgat şartlarında ketencikin gelişim durumları gözlemlenerek kayıt altına alındı. Sonuçlar geliştirilecek yeni çeşitler ve üretimlerde teknik personelimize ve çiftçilerimize ışık tutacaktır.Ketencik, İlimiz ekolojik şartlarında kışlık ve yazlık olarak yetiştirilebilmektedir. Çiftçilerimiz uygun pazar imkânlarını sağladıkları takdirde kıraç alalarda ketencik bitkisini yetiştirebilirler. Ekim yapmak isteyen çiftçilerimize İl Müdürlüğü olarak teknik desteğe hazırız” dedi.
YAŞAR ÖZER

Yorumlar