Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, kurban ibadeti konusunda açıklamalarda bulundu.
Kurban dini ibadet

Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden Kurban Bayramı öncesi kesilecek olan kurbanlarla ilgili dikkat edilmesi gereken hususları belirtti.
Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, kurban ibadeti konusunda açıklamalarda bulundu.
Kurban kesmenin bir ibadet olduğunu söyleyen İl Müftüsü Gülden, kurban ibadetinde hem kesen açısından hem de kesilen hayvan açısından bir takım özellikler bulunması gerektiğini belirtti.
Müftü Gülden, Kurbanın Müslümanlar arasında kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutan, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunan, yardımlaşma ve paylaşma duygularını arttıran bir ibadet olduğuna dikkat çekti.
Hayvanların keyfi olarak ya da et yemek için kesilmediğini dini bir ibadet için kesildiğini belirten Müftü Gülden, “Kesim yerlerine götürülürken hayvanlara eziyet etmeden şiddet uygulamadan götürülmeli. Kesim sırasında hayvanların gözleri kesinlikle kapatılmalı ve ayakları bağlanmalı. Tek ayağı boşta kalmalı ki vücudundan kanı atsın. Kan yemek dinimizde yasaktır o yüzden kanın damarlardan tamamen boşalması gerekir” dedi.
Müftü Gülden kurban kesecek kimsenin zengin olması gerektiğini söyleyerek, bir sene kendi adına, bir sene de eşi adına kurban kesmenin caiz olmadığını ifade etti.
ENAM SURESİ OKUNMALI
Müftü Gülden, kurban kesmeden önce 2 rekat namaz kılındığını ancak şükür namazı olduğu için kılınmamasında bir sakınca olmadığını ifade etti.
Kurbanı kesen kişinin ya da yanındaki kişinin Kuran’daki Enam 162. Sureyi okumasının ardından ‘Bismillahi Allahu Ekber’ tekbirinin asla unutulmaması gerektiğini vurgulayan Müftü Gülden, “Bu tekbiri getirmeden kesilen hayvanın etinin yenmesinin caiz değil. Sadece kurban bayramında değil normal hayatta da hayvan keserken bu tekbirin getirilmesi gerekiyor” diye konuştu.
REŞİT ÜNAL

Yorumlar