Sorgun ve Şefaatli İlçelerin 4 köyde 28 dekar alanda önder çiftçilere demonstrasyon çalışması yapıldı
LAVANTA GELİR KAPISI OLACAK

Yozgat Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Sorgun ve Şefaatli’de lavanta dikimi gerçekleştirildi.
Sağlık açısından da birden fazla faydası bulunan, genel olarak kozmetik sanayinde kullanılan Lavanta bitkisi yetiştiriciliğine yönelik ekim alanları her geçen gün artıyor.
Sorgun ve Şefaatli İlçelerin 4 köyde 28 dekar alanda önder çiftçilere demonstrasyon çalışması yapıldı. Fideleri temin eden çiftçilere teknik destek sağlandı.
Genel olarak, depresyon, uykusuzluk, baş ve diş ağrısı gibi fiziksel ağrıların tedavisinde kullanılan Lavanta Bitkisinin, cilt ve saç tedavileri, yara ve ağrıların tedavisinde de kullanıldığı kaydedildi. Yozgat’ta doğal ortamda yetişebilen Lavanta bitkisinin tarım alanlarında da yetiştirilmesine yönelik Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü öncülüğünde deneme amaçlı yapılan ekimleri devam ediyor.
Yapılan demonstrasyon çalışması ile ilgili olarak Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Lavanta bitkisi, 1 m’ye kadar boylanabilen, yarı çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Lavanta bitkisinin ekonomik olarak kullanılan kısmı çiçekleridir. Bitkinin çiçek ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağ, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağdan birisidir. Lavanta uçucu yağı, en fazla kozmetik ve parfüm sanayinde kullanılmaktadır. Bunun yanında güzel kokusu nedeniyle sabun ve diğer endüstri kollarında, ilaç sanayinde ve ağrı kesici, sakinleştirici, uykusuzluk giderici özellikleriyle de aromaterapide kullanılmaktadır. İdrar arttırıcı ve romatizma ağrılarını dindirici etkisi de vardır. Lavanta çiçekleri sedatif etkisinden dolayı çay şeklinde de kullanılmaktadır. Lavanta toprak yönünden seçici olmayan bir bitkidir. Verimli topraklarda iyi yetişip daha fazla verim vermekte ise de verimi düşük derinliği az topraklarda da yetişebilmektedir. Kurağa, sıcağa ve soğuğa dayanıklıdır. Çok yıllık bir bitkidir. Tesis edildiğinde ilk 2-3 yıllık iyi bakımdan sonra uzun yıllar verim alınır. Son yıllarda yaşanan şartlara bağlı olarak çiftçilerimizce tıbbi ve aromatik bitkilere yöneliş gözlemlenmektedir. Buna bağlı olarak son yıllarda lavantaya olan talep artışı nedeniyle Ülkemizin değişik İllerinde dikimleri yapılmaktadır. Bu kapsamda Yozgat’taki çiftçilerimizde bu konuya ilgi duymaktadırlar. Bu bağlamda bize müracaat eden çiftçilerimize teknik yardımda bulunduk ve çiftçilerimizle birlikte Sorgun ve Şefaatli İlçelerimizde 4 köyde lavanta demonstrasyonu tarlalarının dikimleri yapıldı. Budan sonraki dönemde bu demonstrasyonların takip ve kontrolleri yapılacak çiftçilerimize teknik destek sağlanacaktır. İl Müdürlüğü olarak her zaman çiftçilerimizin yanındayız. Bu tür alternatif bitkilerin üretimi konusunda çiftçilerimize teknik bilgi olarak her zaman desteklemekteyiz” dedi. REŞİT ÜNAL

Yorumlar