Milliyetçi Hareket Partisi Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef’in Yerköy'de yaşanan Hastane binası ile ilgili sıkıntıları gündeme getirmek ve çözüm arayışları üretmek adına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplanmasını istediği bir soru önergesi sundu.
MİLLETVEKİLİ SEDEF YERKÖY HASTANESİNİ SORDU

Milletvekili Sedef'in yönelttiği soru önergesinde; Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplanmasını arz ederim.
İlimiz Yozgat Yerköy ilçesi Devlet Hastanesi, ilçe merkezi ve köyleridâhil olmak üzere 57 yatak kapasitesi ile35.476 hemşerimize hizmet vermektedir. Aynı zamanda Yerköy ilçemiz ile sınırları birleşik olan Kırşehir Çiçekdağı İlçesi ve Kırşehir Çiçekdağı Köseli Kasabasında yaşayan 16.000’e yakın vatandaşımız da sağlık hizmetleri için Yerköy Devlet Hastanesinden faydalanmaktadır.
Zamanla ihtiyaca cevap veremeyen Yerköy Devlet Hastanesine Bakanlığınız tarafından yeni bir ek hizmet binası yapılmıştır. Kapalı alanı 2.800 metre kare iken yapılan yeni ek bina ile kapalı alan 8.300 metre kareye kadar çıkarılmıştır.
Hastane kapalı alanı iki kat artmışkenartırılan yatak sayısı sadece 32 olmuş ve Yerköy Devlet Hastanesi 89 yatak kapasiteli hale gelmiştir.
Geçtiğimiz günlerde hastane ana binasının çürük olması nedeniyle bütün servisler boşaltılmış ve ek binaya taşınarak hastanede hiçbir ameliyat yapılamaz hale gelmiştir.
Mevcut bir servis üç parçaya bölünerek Dâhiliye, Çocuk ve Cerrahi Servisleri üst üste çalışmak durumunda bırakılmıştır.
Yerköy ilçemizde yaşayan vatandaşlarımız yaşanan bu gelişmeler neticesinde gerekli sağlık hizmetini alamamaktadır. Ayrıca Yerköy ilçemiz termal kaynakları ile ünü bir ilçemizdir.
Bu kapsamda;
1-Yozgat Yerköy ilçemize yeni bir Devlet Hastanesi yapımı planlanmakta mıdır?
2-Yeni bir Hastane hizmet binası çalışması yapılıyor ise ne aşamadadır, kaç yataklı olarak ve ne zaman faaliyete geçirilmesi planlanmaktadır?
3-Boşa akıp giden termal kaynaklardan faydalanılarak yapılacak yeni hastanede Termal Fizik Tedavi ünitesi planlanmakta mıdır?" ifadelerine yer verildi.

Yorumlar