Yozgat tarihi ve kültürü isimli kitap çalışmaları devam ediyor
NESİLLERE AKTARILACAK TARİHİ KİTAP ÇALIŞMASI

Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve Yozgat Bozok Ünivresitesi işbirliği ile Yozgat'ın tarihini ve kültürünü yansıtacak 3 ciltlik kitap çalışmaları devam ediyor.
Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü koordinesinde yapılacak çalışmayla, kentin tarihi, kültürü, turizm değerleri ve coğrafi güzellikleri kitaplaştırılacak. Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi arasında yazım çalışmalarına başlanan kitap için Vali Ziya Polat başkanlığında paydaş grupların temsilcileri ile değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda son gelişmelerle ilgili fikir alışverişi yapıldı.
Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat'tan gelecek nesillere aktarılabilecek 3 ciltten oluşan bir kitap yazma hedefiyle yol almaya başladıklarını söyledi.
Vali Polat, kentin tarihini ve kültürünü gelecek nesillere aktarma adına akademik bir çalışma sonrası, uluslararası bir yayını ortaya çıkartacaklarına değindi.
Vali Polat, “Yozgat ile ilgili bilgi sahibi olan büyüklerimizden destek almak için proje içerisinde yer almalarını istedik. En kısa zamanda bu külliyatı Yozgat'a kazandırmayı hedefliyoruz. Yozgat'ın tarihi, kültürü ve turizmi konusunda elimizde çok büyük kaynak olabilecek külliyat ortaya çıkacak. Hedefimiz 1 yıl içerisinde yayınlamak. Bu konuda geçmiş dönemlerde de çalışmalar yapılmış ve başlanmış ancak bazı nedenlerden dolayı çalışmaların yarıda kaldığını da biliyoruz. Projemizin devam etmesi için üniversitemiz, belediyemiz ve valiliğimiz arasında protokolü imzaladık” dedi.
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, geçmiş dönemlerde Yozgat ile ilgili çalıştaylar yapıldığına değinerek, kentin tarihini ve kültürünü aktaracak bu esere ihtiyaç duyulduğuna vurgu yaptı.
Başkan Köse, “Değerli katılımcıların katkılarını içine alabilecek ve geleceğimize ışık tutabilecek bir eser ortaya çıkacak. Bu eser hem şehrimizin tanıtımı açısından hem de kültürümüze katkı sağlayacak hem de özellikle akademik araştırmalara da yön verecek bir eser olacak” dedi.
Başkan Köse, Yozgat'ın tarihi, kültürü ve geleneği ile alakalı Bozok Üniversitesi tarafından hazırlanacak olan çalışmaya her türlü desteği vereceklerini vurguladı.
Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, geçmişte Yozgat’ın tarihi ve kültürüne yönelik yapılan çalışmaların anlamı ve değeri olduğunu belirterek, bu eserin kent için ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı.
Rektör Karadağ, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü koordinesinde yapılacak çalışmayla, kentin tarihi, kültürü, turizm değerleri ve coğrafi güzelliklerinin kitaplaştırılacağını belirtti.
Yozgat Bozok Üniversitesi olarak projenin hayata geçirilmesi için Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ebubekir Güngör’ü görevlendirdiklerine değinen Rektör Karadağ, bu çalışmanın içerisinde geniş bir yayın grubunun bulunduğunu aktardı.
Konuşmaların ardından toplantıya katılan Yozgat’ın tarihi ve kültürüne ilişkin fikir alışverişinde bulundu.
ÇETİN MERMERTAŞ

Yorumlar