Üniversite öğrencileri 'Zimem Defteri' geleneğini yaşattı
Osmanlı usulü  iyilik hareketi

Yozgat’ta yaklaşık üç yıldan bu yana başlattıkları iyilik hareketi ile ihtilaç sahiplerine yardım yapan gençler şimdi de ‘zimem defteri’ uygulamasına destek verdi.
Mimar, diyetisyen, öğretmen ve öğrencilerden oluşan grup iyilik hareketi ile gönülleri de fethediyor.
Gençler, Osmanlı döneminden günümüze ulaşan, "zimem defteri" geleneği ile dar gelirli ailelerin esnafa olan borcunu ödedi.
Vali Polat’tan destek
Yozgat Valisi Ziya Polat, başlattıkları iyilik hareketi ile dikkat çeken gençleri makamında ağırladı.
Lübeyne Nurdoğan, Meliha Erva Nurdoğan, Atıf Nurdoğan, Beyzanur Şimşek, Ebubekir Şimşek, Ali Osman Koçyiğit, Enes İkiz Ramazan ayının manevi atmosferi içerisinde yardımlaşma ve paylaşmayı öne çıkarmak adına muhtaç insanların ihtiyaçlarını belirlemek için Yozgat’ı karış karış gezdiler.
Gençleri tebrik eden Vali Polat, zimem defteri uygulamasına destek vermelerini istedi. Gençlerin hayır işlerinde bulunmasının kendisini de son derece memnun ettiğini dile getiren Vali Polat, “Valilik olarak kampanya başlattık. Sizlerin de bu kampanyanın içerisinde olmasını istiyorum” dedi.
Gönülleri kazandılar
Rahmet ve bereket ayı 12 ayı sultanı Ramazan ayının son günlerine girilirken, Mimar, diyetisyen, öğretmen ve öğrencilerden oluşan grup gönüllü olarak başlattıkları hareketle takdir topluyor.
Yozgat’ın en ücra köşesine kadar giderek ihtiyaç sahiplerine ulaşan gençler şimdi de Zimem Defteri uygulaması ile veresiye defteri satın aldılar.
Zimem defteri uygulaması
Yozgat Valiliği, hayırsever vatandaşların katkılarıyla bir Osmanlı geleneği olan ve “Veresiye Defteri” anlamına gelen “Zimem Defteri” uygulaması ile ihtiyaç sahibi vatandaşların bakkallara olan borçlarını kapatıyor. Valiliğin hayata geçirdiği uygulama ile mahallelerdeki bakkallara ödeme güçlüğü çeken vatandaşların borçları, hayırsever vatandaşlar tarafından kapatılıyor.
Gençler, kendi aralarında topladığı paralarla Mehmet Hulusi Efendi Mahallesi’nde bulunan bir bakkalda yaklaşık 20 hanenin borcunun yazılı olduğu veresiye defterini 4 bin 500 liraya satın alarak tüm borçları ödedi.
Mehmet Hulusi Mahallesi’nde bakkal işleten Osman Şimşek, “Pandemi dolayısıyla vatandaşın durumu çok iyi değildi. Hayırseverlerin katkılarıyla veresiye defterini 4 bin 500 liraya verdim. Normalde 5 bin liraydı, 500 lirada bizden olsun dedik ve defteri hayırseverlere verdik. Yaklaşık 20 kişinin borcu ödenmiş oldu” dedi.
Lübeyne Nurdoğan Yozgat Valiliğinin başlatmış olduğu uygulamaya arkadaşlarıyla birlikte katıldıklarını anlatarak mahalle bakkalındaki veresiye defterini satın aldıklarını söyledi.
‘ZİMEM DEFTERİ’ NEDİR?
Osmanlı zamanında bakkal, manav, kasap gibi mahalle esnafının kullandığı veresiye defterlerine “zimem” denirdi. Kelimenin anlamı veresiye demektir. Maddî sıkıntı içinde olan elinde fazla nakit parası bulunmayan insanlar, gündelik ihtiyaçlarını karşılamak için daha çok mahalle bakkalına vadeli hesap açtırır, aldığı ürünleri zimem denilen borç defterlerine yazdırırlardı. Evlerinin geçimlerini bu usulle sağlayan dar gelirli insanlar, maddî imkâna kavuştuklarında borçlarını sildirmeye çalışırlardı. Zimem Defteri'ndeki kabaran ve ödenemeyen borçlar çoğu defa mahalle sakinleri ile bakkalı/esnafı sıkıntı içerisine sokardı. Hele de savaş, işgal, umumî afet, sel, kıtlık ve sefalet zamanlarında bu defterler daha çok kıymet kazanır ve dolardı. Böylesi zamanlarda hayırsever insanlar devreye girer ve fakir fukaranın, öksüz, dul ve yetimin imdadına yetişirlerdi. Borçluların borcunu eda eder, defterlerden sildirirlerdi.
REŞİT ÜNAL

Yorumlar