Corona virüsü tedbirleri kapsamında risk grubu içerisinde yer alan kişiler için sokağa çıkma yasağı getirildi. Vaka ve can kaybı sayısının artmasıyla birlikte birçok alanda yeni önlemler alınmaya devam ediyor.
SOKAKLAR BOŞALDI

Corona virüsü yayılımını azaltma ve risk grubunda olan kişileri de korumak adına önlemler daha da artırıldı. Sokağa çıkma yasağı konuşulurken alınan son kararla 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı getirildi.
65 YAŞ ÜSTÜNE SOKAĞA ÇIKMAK YASAK
Corona virüsü salgını dolayısı ile tedbirler her geçen gün daha da artırılıyor. Can kaybının artması ve vaka sayısında yaşanan hızlı artış sonrasında İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge yayınladı ve bu kapsamda risk grubu yüksek kişiler için sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Cororna virüsü nedeniyle tüm dünya tedbirlerini artırırken Türkiye de önlemlerini artırmaya devam ediyor. Cumartesi günü gece yarısından itibaren tedbirlere bir yenisi daha eklendi. 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlar 21 Mart saat 24.00’den sonra ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklandı.
İHTİYAÇLAR İÇİN SOSYAL DESTEK GRUBU OLUŞTURULACAK
İhtiyaç olması halinde özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın mağdur olmaması; temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali/kaymakamların başkanlığında 65 yaş üstü Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturulacak.Anılan Grup; il/ilçe emniyet müdürü, il/ilçe jandarma komutanı, vali/kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yerel yönetimler, AFAD, Kızılay ve ihtiyaç duyulacak sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşturulacak.İllerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından 65 yaş ve üzeri ile kronik vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tedbirler alınacak. İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebileceklerdir. Bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi/ekip ve araç görevlendirilecek.
TEMİZLİK DEVAM EDİYOR
Bir yandan genelgelerle tedbirler artırılırken diğer yandan cadde ve sokaklarda temizlik devam ediyor. Yozgat Belediyesi ile genelinde ne kadar cadde ve sokak var ise ekipleri ile dezenfeksiyon ve temizlik çalışması yapıyor. Apartmanlar ilaçlanmadan apartman sakinleri tarafından binalar temizlenerek dezenfeksiyona hazır hale geliyor. Halka açık alanlarda ise yine belediye ekipleri dezenfeksiyon çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Yorumlar