Sürmeligaz İşletme Müdürü Salman, TSE Standartları ve İç Tesisat Şartnamesi mevzuatı çerçevesinde doğalgaz tesisatlarının ekonomik ömrünün uzatılması ve bina sakinlerinin güvenliği açısından doğalgaz tesisatlarının boyanması gerektiğini kaydetti.
Sürmeligaz’dan tesisat uyarısı

Yozgat ve ilçelerinde doğalgaz arzını sağlayan Sürmeligaz, vatandaşlara doğalgaz tesisatlarını boyatmaları yönünde uyardı.
TESİSATLARI BOYATIN
Sürmeligaz İşletme Müdürü Salman, TSE Standartları ve İç Tesisat Şartnamesi mevzuatı çerçevesinde doğalgaz tesisatlarının ekonomik ömrünün uzatılması ve bina sakinlerinin güvenliği açısından doğalgaz tesisatlarının boyanması gerektiğini kaydetti.
Salman, ısınma ve ısıtmada kullanılan başlıca fosil yakıtlardan odun, kömür, doğalgaz, gaz yağı ve tüp gazının yapısındaki karbon nedeniyle bir atık olarak ortaya çıkan karbonmonoksitin kullanım hataları ve tesisat sorunları nedeniyle zehirlenme riskine neden olduğu belirtti.
Güvenli doğal gaz kullanımı için tesisatların; standartlara uygun olarak yapılacak temizlik sonrası antipas üzeri iki kat sarı renkli yağlı boya ile boyanması ve kesinlikle su bazlı boya kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken Salman “Isınma ve ısıtmada kullanılan başlıca fosil yakıtlardan odun, kömür, doğalgaz, gaz yağı ve tüp gazının yapısındaki karbon nedeniyle bir atık olarak ortaya çıkan karbonmonoksitin kullanım hataları ve tesisat sorunları nedeniyle zehirlenme riskine neden olur.
Hangi yakıt kullanılırsa kullanılsın bacaların düzenli kontrol edilmesi ve temizlenmesi, cihaz bakımlarının da periyodik olarak her yıl yaptırılması gerekir. Pencere veya duvarınıza monte edilen, ortama taze hava girmesini ve herhangi bir gaz kaçağı durumunda da doğalgazın dışarıya tahliye edilmesini sağlayan menfezlerinizi asla iptal etmeyin ve kapatmayın” dedi.
Yetkisiz firmalara
tesisat yaptırmayın
Sürmeligaz, yetkisi olmayan iç tesisat firmalarına karşı abonelerini uyardı
Sürmeligaz İşletme Müdürü İhsan Salman, Doğal gaz tesisatı yaptırmak isteyen abonelerini yetki almış firmalarla çalışmaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu.
Salman, can ve mal güvenliği için tesisatın yönetmeliklere uygun malzemelerle ve mühendis kontrolünde yapılmasının büyük önem taşıdığını; bu nedenle yetkisi bulunmayan firmalara kesinlikle itibar edilmemesini vurguladı.
Salman, doğal gaz tesisatı yaptırmak isteyen abonelerini, mutlaka yetkili iç tesisat firmaları ile çalışmaları konusunda uyardı.
Salman, “Abonelerimizin doğal gazı güvenli bir şekilde kullanmaları için belirlenen standartlarda ve özelliklerdeki ürünler ile tesisatlarının döşenmesi gerekir. Projelerin ve tesisatların yönetmeliklere uygun olarak, mühendis kontrolünde yapılması büyük önem taşıyor. Bu nedenle abonelerimizin mutlaka bizden sertifika almış yetkili iç tesisat firmalarıyla çalışmaları gerekiyor. Mevzuat gereği firmaların doğalgaz projelendirme ve tesisat faaliyetleri yapabilmeleri için yetki belgesi almaları gerekmektedir. Bu belgeye sahip olmayan firmalara kesinlikle itibar edilmemesi gerekir” dedi.
Salman, müşterilerin firmalarla anlaşmadan önce mutlaka tabelalarını ve yetki numaralarını kontrol etmeleri gerektiğine vurgu yaptı.
Abonelerin iç tesisatlarını yaptıracakları yetkili firma ile mutlaka yazılı ve imzalı sözleşme yapması gerektiğine de dikkat çeken Salman, abonelerin yetkili firmalara nasıl ulaşabilecekleri konusunda da bilgilendirme yaptı. Salman, “Yeni aboneler, başvuru sürecinin ardından doğal gaz iç tesisat projelerini ve tesisatlarını yaptırmak üzere yetkili firmaların listesine www.surmeligaz.com.tr üzerinden ulaşabiliyor” dedi. YAŞAR ÖZER

Yorumlar