Sağlık Bakanı Koca, illere göre 7 günlük her 100 bin kişide görülen korona virüs vaka sayılarını açıkladı
Tedbirler etkisini gösterdi Yozgat’ta vakalar düştü

Covid-19 ile mücadele kapsamında Yozgat genelinde alınan tedbirler etkisini göstermeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Yozgat genelinde pozitif vakalarda düşüş yaşandı.
Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de görüldüğü günden bu yana 43 binin üzerinde vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs hayatı olumsuz etkilemeye devam ederken, Yozgat genelinde alınan tedbirler de etkisini göstermeye devam ediyor.
Kontrollü normalleşme sürecinde kırmızı kategoriye yükselen Yozgat’ta alınan tedbirler etkili olurken, salgını yayılma hızı ile birlikte pozitif vakalarda da ciddi düşüş yaşandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı, illere göre haftalık koronavirüs vaka sayıları tablosunda pozitif vakalarda düşüş yaşandığı gözlemlendi. Geçtiğimiz hafta ciddi düşüş yaşanarak yüz binde 280,37 olan vaka sayısı bu hafta da düşüşünü devam ettirerek yüz binde 204,25 olarak gerçekleşti.
“Oranlar sevindirdi”
Yozgat Valiliği koordinesinde alınan tedbirler ile birlikte Yozgat genelinde salgın yayılım hızı ile birlikte pozitif vakalarda da düşüş yaşandı. Haftalık vaka sayılarının açıklanmaya başlandığı ilk günlerde Yozgat’ta yaklaşık 2 katına çıkan vaka sayısı ve vaka artış hızı, son haftalarda gözle görülür oranda düşüş yaşadı.
Haftalık vakalar ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; “İllerimizde 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısını gösteren insidans haritasını aşağıda bulabilirsiniz. Kararlılığımız vaka sayılarını düşürmeye devam edecek” dedi.
Vali Polat’tan uyarı
Yozgat Valisi Ziya Polat, koronavirüsle mücadelede, gücün tedbirde olduğunu belirterek, "Tedbirlerimiz devam edecek. Rakamsal olarak düşüşler gözükebilir ama biz tedbirleri bıraktığımız an rakamlar bir hafta sonra yükselişe geçebiliyor" dedi.
SEVİLAY KAYAASLAN

Yorumlar