Yozgat'ta toprak işlemesiz tarım çalışmaları yaygınlaştırıldı.
Toprak işlemesiz tarım

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden Yozgat'ta toprak işlemesiz tarım çalışmaları yaygınlaştırılırken, farklı ürünlerle üretim denemeleri de devam ediyor.
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, toprak işlemesiz tarımı yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında ekimi yapılan arazilerin son durumunu paylaştı. Uygulama ile daha az masrafla toprak ve çevrenin korunması sağlanıyor.
Tarım ve Orman İl Müdürü Özkaya, toprak işlemesiz tarım uygulamasında çiftçiye doğrudan ekim mibzeri ve teknik personel ile destek verdiklerini, yapılan ekim çalışmaları sonrasında da bitki gelişiminin sürekli takip edildiğini anlattı.
Yozgat gibi karasal iklim gösteren iller açısından Toprak İşlemesiz Tarım uygulamasının önemine değinen Özkaya, ‘’Yapılan uygulamalarda herhangi bir verim kaybı yok. Bazı alanlarda verim artışı olduğunu gözlemledik. Dekardan 5 Litre yakıt tasarrufu sağlanmakta, ayrıca toprak işleme aletlerine yapılan masraflar, işgücü ve amortisman maliyetleri de en aza inmektedir.
Bütün bunlar dikkate alındığında bu sistemde çiftçinin dekardan tasarrufu 60 lira civarındadır. Bu miktar çiftçimize kazanç olarak dönmektedir’’ dedi.
Anızları toprak üstünde bırakılması nedeniyle toprağın organik madde seviyesinin arttığını, toprak erozyonun da azaldığına vurgu yapan Özkaya, “ Toprak işlemesiz tarım, ilimiz ve ülkemiz için büyük öneme haiz toprağı bitkiyi ve çevreyi koruyan ve yaygınlaştırılması gereken ve yapılması gereken daha az masraflı ekonomik bir tarım sistemidir. Bu sistemde toprağı herhangi bir toprak işleme aleti ile toprak işleme yapmadan üretim yapılmaktadır. Böylece masraf, zaman ve işgücünden tasarruf sağlayarak çiftçinin daha karlı üretim yapmasına imkân sağlanmakta ayrıca toprak tabii halinde bırakılarak toprak yapısı korunmakta ve erozyon en az seviyeye indirilmektedir” diye konuştu.

Yorumlar