Yozgat’ta, hububat mevsimi ile birlikte trafik kazalarına neden olan tarım araçlarına yönelik denetimler sıklaştı.
Trafik ekiplerinin hasat mesaisi

Jandarma ve emniyete bağlı trafik ekipleri tarım alanlarında kontrollerini yoğunlaştırdı. Trafik ekipleri hububatta hasat mevsiminin gelmesi ile birlikte karayollarına çıkan traktör, biçerdöver gibi tarımsal faaliyetlerde kullanılan araçları sıkı takibe aldı. Jandarma’nın sorumluluk sahasında bulunan karayollarındaki uygulama noktalarında mesai yapan jandarma trafik timleri, karayollarında seyir halinde olan biçerdöver, traktör, patos makinelerini durdurarak denetimler gerçekleştirdi.
Jandarma trafik ekipleri, biçerdöver kullanıcılarına, akşam trafiğe çıkılmaması, gündüz ön tablası takılı haldeyken trafiğe çıkılmaması, sürücü belgesiz karayoluna çıkılmaması konularında uyarılarda bulundu.
Trafik ekipleri, traktörlerin römorklardaki ürün yüklemelerin kurallara uygun olarak yapılıp yapılmadığını ölçümler yaparak kontrol ederken, traktörlerin ışık donanımları ve reflektörlerini de inceledi. Traktör sürücülerini birden fazla römork takılı vazi yette karayollarına çıkmaması konusunda uyaran jandarma trafik timleri, bilgilendir meler de yaptı. Tarımsal araçlarda zorunlu trafik sigortası yaptırılmasının önemine dikkat çeken ekipler, denetledikleri araçları teknik yönden kontrol ederek karayollarına daha bilinçli olarak çıkılmasını bu şekilde hayat kurtarmayı hedeflerken, bu tür de netimlerin hasat dönemi boyunca devam edeceği öğrenildi. SEVİLAY KAYAASLAN

Yorumlar