TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bozdağ, Kabalı meyve bahçesini ziyaret etti
Yozgat’ın başarı hikayesi  'KABALI’da yazıldı

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Kadışehri’nde Türkiye'nin en büyük meyve bahçelerinden biri olan Kabalı Meyve Bahçesi'ni ziyaret etti.
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, bir dizi ziyaret ve incelemeler yapmak üzere Kadışehri’ne geldi.
Kadışehri’nde muhtarlarla bir toplantı düzenleyen Anayasa Komisyonu Başkanı Bozdağ, daha sonra Kabalı köyüne geçerek kuruluşuna öncülük ettiği Türkiye’nin en büyük meyve bahçesi olan Kabalı meyve bahçesini ziyaret etti.
Yetkililerden bilgiler alan Anayasa Komisyonu Başkanı Bozdağ, işçilerle bir süre sohbet etti.
Kadışehri'nde Türkiye'nin en büyük meyve bahçesinin bulunduğunu belirten Anayasa Komisyonu Başkanı Bozdağ, "Bin dönüm alanda kiraz yetiştiriliyor. 3 bin dönüm alanda elma yetiştiriliyor. Burada esasında büyük bir başarı hikayesi de var. Hikayenin özü, köyün muhtarı, ilçenin kaymakamı ve köydeki hanımlar, beyler, mülk sahipleri bir araya geldiler. Tarlalarının sınırlarını kaldırıp birleştirdiler. Traktörlerini sattılar, kurulan bir şirkete ortak oldular ve burayı Türkiye'nin en büyük meyve bahçesi haline getirdiler. Şimdi hem burada çalışıyorlar hem de burası artık Türkiye'nin değil, dünyanın da en önemli marka merkezlerinden biri oldu" diye konuştu.
AK Parti hükümetleri döneminde Türkiye'nin her tarafında benzer projelerin ağır ağır hayata geçirildiğini vurgulayan Bozdağ, "Burada ayrıca bir şey daha yapılıyor. Meyvelerin altında otu temizlemek için de ayrı masraf yapıyorlar. Doğal otu tüketmek için hayvancılık faaliyeti yapılıyor. Ayrıca kaz çiftliği de oluşturuluyor. Hem meyvecilik hem hayvancılık, birbirini bereketlendiren, geliştirilen bir çalışma yapılıyor. Kabalı halkına, büyüğünden küçüğüne herkese teşekkür ediyorum. Çünkü onlar bu işe 'evet' demeselerdi biz bunu başaramazdık, böyle bir başarı hikayesi, Yozgat'ta Türkiye'de olmazdı" dedi.
Anayasa Komisyonu Başkanı Bozdağ, Yozgat'ın Türkiye'nin önemli tarım bölgesi olduğuna dikkat çekerek, tarımsal projelerin desteklendiğini ve alternatif ürünlerin yaygınlaştırıldığını belirtti.
Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, daha sonra çalışan işçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.
REŞİT ÜNAL

Yorumlar