Yozgat’ta aşı seferberliği kapsamında daha çok kişiye ulaşılması için ekipler çalışmalarını yoğunlaştırdı.
Yozgat’ta aşı seferberliği

Pandeminin etkisini azaltmak ve hastaneye yatış oranlarını azaltmak için Yozgat’ta aşı seferberliği sürüyor. Uzmanlar aşı sırası gelmiş vatandaşları aşı olmaya davet ederken, aşılama da yoğunluk dikkat çekti.
Yozgat’ta aşı seferberliği kapsamında daha çok kişiye ulaşılması için ekipler çalışmalarını yoğunlaştırdı. Ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da kovid-19 ile mücadele kapsamında aşılama seferberliği sürüyor.
Bu kapsamda İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde oluşturulan aşı uygulama noktalarında, vatandaşlar ikna edildikten sonra aşılanıyor. Salgınla mücadele kapsamında yürütülen yoğun aşılama çalışmaları; maske, mesafe ve hijyen gibi bireysel tedbirlere uyulmasının da etkisiyle meyvelerini vermeye başladı. Salgın ile mücadelede aşının önemine vurgu yapan uzmanlar aşı sırası gelmiş kişileri aşı olmaya davet ediyor.
Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin Koç, Yozgat’ın aşılamada oranını artırmak adına yoğun bir gayret gösterdiklerini ifade ederek, “Aşı sıraları geldiği halde randevu oluşturmayan ve aşılarını yaptırmayan vatandaşlarımızın tereddütlerini gidermeye çalışıyoruz. İl genelinde vatandaşlarımızın aşıya kolay erişimi adına evlerinde, sanayi sitelerinde, şehrin işlek caddelerinde, hastanelerimizde ve Aile Sağlığı Merkezlerimizde aşılama çalışmalarını aralıksız sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızın sağlık çalışanlarının salgınla mücadelede yüklerini hafifletmek adına aşı olmaya davet ediyorum. Aşılanmanın şehrimizde hızlanması toplumsal bağışıklık kazanılması konusunda oldukça önemli” ifadelerini kullandı.
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın günlük olarak aşılamada son durum hakkında paylaştığı haritada uzun süredir kırmızı kategoride yer alan Yozgat, Bakan Koca’nın son paylaştığı harita ile turuncuya döndü.
Yetkililer bu durumun gevşemeye yol açmamasına Yozgat’ın hedefinin mavi olduğuna dikkat çekti. Yozgat’ta aşı sayısı yaklaşık 300 bin oldu. Yozgat’ta 1 doz aşı uygulanan kişi sayısı 180 bin 411, ikinci doz aşı uygulanan kişi sayısı ise yaklaşık 102 bin 678 olarak gerçeklişti. YAŞAR ÖZER

Yorumlar