15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla alana koştu
Yozgat tek yürek

Yozgat’ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısı ile Cumhuriyet Meydanında program düzenlendi.
15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişiminin dördüncü yıl dönümünde Yozgat’ta da vatandaşlar demokrasi nöbeti için meydanlara koştu.
Yozgat’ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda etkinlik düzenlendi. Yüzlerce kişi ellerindeki Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı’nda buluştu.
Yozgat Milli duruşunu, vatan ve millet sevgisini, demokrasiye olan bağlığını, hain darbe girişiminin 4’üncü yıldönümünde bir kez daha ispatladı. Meydanı yaşanılan koronavirüs önlemleri alınarak dolduran, hiç olmadığı kadar bir ve bütün olan, içi kan ağlasa da, gözlerinden yaş dökülse de gerektiğinde nasıl tek yürek, tek yumruk olacağını gösteren Yozgat, bu görüntüsüyle 15 Temmuz ruhunun zihinlerde olduğu mesajını verdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, Yozgat halkı maske ve sosyal mesafe kurallarına uyarak meydanı doldurdu.
Düzenlenen etkinlik öncesi korona virüs tedbirleri kapsamında dezenfekte çalışması yapıldı, alana giren vatandaşların ateşleri ölçüldü. Vatandaşların hem sosyal mesafeyi korumaları hem de maske takımına dikkat etmeleri için etkinlikler boyunca anonslarla uyarılar yapıldı.
Programda Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ve AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ve Yozgat Valisi Ziya Polat günün anlam ve önemine binaen konuşma yaptı.
Programa katılamayan Anayasa Komisyonu Başkanı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef ve CHP Milletvekili Ali Keven telgraf göndererek, Yozgat halkının Demokrasi ve Milli Birlik coşkusuna ortak oldular.
Hain darbe girişimine karşı tek vücut olan vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayınlanan konuşmasını alana kurulan dev ekranlardan canlı olarak takip etti. 15 Temmuz darbe girişimi gecesi tankların ezdiği polis araçları Cumhuriyet Meydanı’nda sergilendi. Hurda yığınına dönen araçların önlerine plakaları ile neden o hale geldiği ile ilgili bilgi yazısı konulurken araçlar vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılandı.
4 yıl önce aynı duyguları yine yaşadıklarını söyleyen Selda Doğan, “Bu acı günü yaşadık Rabbim bir daha yaşatmasın. Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum bin canımız olsa bu uğurda yine feda olsun hiç merak etmesin” dedi. Ahmet Ermiş ise “Vatanımız için geldik, vatanımızı sevdiğimiz için geldik şu an yine saldırı olsa biz yine meydanlardayız. Vatan olmazsa biz hiçbir şeyiz. Bu topraklar kolay kazanılmadı” şeklinde konuştu.

Yorumlar