COVİD 66

 28 Eylül 2020 Pazartesi (1 yıl önce)
 3133
Ahmet ÖRMÜŞ
Ahmet ÖRMÜŞ

Corana covid 19 adı verilen tüm dünya devletlerini etkisi altına alan virüs ülkemizde ve yaşadığımız şehirde tüm hızıyla ilerlemeye devam ediyor.
Yazımın başlığından bu haftaki konumuz ortaya çıkıyor. Tüm uyarılara rağmen şehrimizde yoğun bakım yatan hasta sayısı ve virüsten dolayı yatan hasta sayısında resmi rakamlar olmasa da çevremizdeki insanlardan arttığı gözlemleniyor.
Dikkatsiz insanlarımız yüzünden dikkat eden insanlara virüs bulaşıyor. Bu bir vebaldir. Bu bir kul hakkıdır.
Tüm uyarılara sosyal mesafelere uymamız bizlerin menfaatine olacaktır. Aslında analiz yapacak olur isek ilimizde çok az görülen vakalar çevre illerden ve ilçelerden gelen hastalar vardı baktığımızda.
Covid 19 adı verdiğimiz hastalık virüs asker uğurlamaları düğünler cenazeler ile hızla şehrimizde yayıldı. Yine baktığımız zaman çözümü o kadar kolay yayılmaz hızına bağlı olarak. Bir yâda iki hafta sokağa çıkma yasağı ile şehrimizde virüsün biteceği kanaatindeyim.
Aslında toplum olarak insanların birbirine karşı tahammülü saygısı sevgisi kalmadığının görüyoruz. Bunun için bir araştırmacı olmanıza gerek yok sosyal hayatta hemen hemen her gün karşılaşıyoruz. Trafikte otuz saniye beklediğimiz zaman arkadan hemen kornaya asılarak çevreye rahatsızlık veriyoruz.
Bankada sıra beklerken, aracımızı yıkarken çeşmede su doldurmak sıra beklerken bakıyoruz bir takım insanlar kendilerini diğer insanlardan üstün görme çabası uyanık görme çabası içerisindeler. Covid 19 adı verieln virüste sosyal mesafenin önemi kadar saygınında önemini görüyoruz. Birbirimize karşı saygı içerisinde olsak virüs bu kadar yayılmaz. Karantina olması gereken hastamız çarşıda çorba içiyor.
Böyle bu durum nereye kadar gider nasıl bir çözüm getirir devlet büyüklerimiz bilmiyorum ama. Son dönemde ilimizde içinde bulunduğu birçok il karantinadan kaçan insanları yurtlara yerleştirerek yurt ücretlerini kendilerinden alması olumlu bir durum olarak görülüyor.
Şehrimizde ülkemizden ve tüm dünyadan bir an önce biter. İnsanlar tekrar eski sosyal yaşantılarına devam ederler.
Tek umudum tek dileğim budur insanlar için. Geçmişteki tabloya bakıp elbette örnekler çıkarmamız lazım. Artık tüm insanları temizliğin ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş oldu. Hijyenin temizliğin sosyal mesafenin altın kural olduğunu acı olsa tüm insanlar öğrenmiş oldu.
Keşke başka türlü öğrenmiş olsa idik bu kadar insan ölmemiş olsa idi. Şehrimizdeki insanların biraz daha kurallara uymasının sosyal mesafeye dikkat etmelerini kendini koruyan insanlara saygılarını olması temenni ile güzel bir hafta geçirmeniz dileği ile. Hasta sayılarının virüsün azaldığı bir hafta olması dileği ile bu haftalık bu kadar değerli okuyucular.
Yazımızda düşünce sistemimizde, bir kusurumuz yanlışımız oldu ise af ola.
Güzel günler sizin ve sevdiklerinin olması dileği ile bir sonraki yazımızda kavuşana dek Allah’a emanet olun.
Esen kalın... Hoşça kalın... Sağlıklı kalın...

Yorumlar