DERİN VİRÜS

 23 Eylül 2020 Çarşamba (1 yıl önce)
 1816
Ahmet ÖRMÜŞ
Ahmet ÖRMÜŞ

Merhaba değerli okuyucular. Yazımın başlığında aslında 2020 yılının özeti diyebiliriz.
Neler oldu neler. Ve neler olmaya devam edecek. Kim bilir?
Çin devletin Wuhan kentinden ortaya çıkan bir virüs tüm dünya devletlerini etkiledi. Laboratuvar ortamında mı hazırlandı yoksa denildiği gibi hayvandan insana mı geçti bilinmiyor. Bilinen tek şey tüm dünya devletlerinin bu durumdan etkilendiği. Bu virüsü eğer bir devlet ortaya çıkardı ise kendi devleti de etkilendi.
Dünya üzerinde etkilenmeyen kimse kalmadı. Buzullar hariç? Hal böyle iken insanı derin düşünceler alıyor. Kıtalar arasından okyanuslar ötesinden bir virüs nasıl geldi tüm dünyaya yayıldı. Yoksa yaydılar mı? İkili sistemlerde kazanan kaybeden iyi kötü başarılı başarısız var iken. Corana covid 19 adli virüsten dünya kaybediyor ama kazanan kim? Kaybedenlerin arasında mutlaka kaybetmiş gibi duruyor, aslında kazanan.
Gelişmiş ülkelerin birbirlerine karşı vermiş oldukları mücadelenin ismidir covid 19. 2020 yılında artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını dünya gündemini takip edenler anlamıştı. Cipli insanlar çipli robotlar uzay teknolojisi internetin değişik boyutları derken 2020 yılı teknoloji yılı olmuştu bir anlamda. Dünya üzerine baktığımızda sömürülecek yada petrol zengini itaat etmeyen ülkeler kalmamıştı. Kaddafi Saddam arap baharından sonra devrildiler. Aslında yenidünya düzeni o zamanlar düzeni kuranlar tarafından belirlenmişti.
Dünya liderleri artık eskisi devrilemiyordu. En son bilinen örneğini ülkemizde yaşadık rabbim bir daha yaşatmasın. Darbe ile seçilmiş hükümetimizi indirmeye çalıştılar ama Türk halkı izin vermedi. Plan yapanlar yeniden plan yaptılar bu planın içine Türkiye’yi dâhil ederek. Yok sayamadılar görmemezlikten gelemediler.
Ülkelerin derin devletleri kendi aralarında sıkıntıya girdiler. Yıllardır iyi anlaşan ülkeler anlaşamaz oldu. Artık savaşlar dağlarda göğüs göğüsse değil bilgisayar üzerinden nokta üzerinden oluyor. Tek bir tuşla dağlar yerinden oynuyor. İhalar sihalar artık ülkelerin en önemli savunma ekipmanı oldu. Ülkemizde bu konuda sürekli kendini yeniliyor. Ve diğer ülkelere göre hızlı ilerliyor. Yeni bir dünya düzeni kuruluyor. Yeni dünya düzeninden bilinen ülkelerin dışından bilinmeyen ülkelerinde var olacakları karma bir sistem olacağı görülüyor. Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak ülkeler yeni düzene kendilerini hazırlıyor, covid süresinde. Belki kendi aralarından kendilerine göre yeni anlaşmalar yapıyor. Kendilerince kendi düzenlerini kuruyorlar. Dünya sağlık örgütünün yapmış olduğu açıklamalar da çok dikkatli analiz etmek gerek.
Artık sosyal mesafeye maskeye hijyene insanların alışması lazım gibisinden açıklamaları var en önemlisi. Artık hiçbir şey eskisi olmayacak deniliyor. Bu açıklamadan neler çıkar neler. Belki de insanlar artık evlerinde hapis olacak dışarıya çok az zamanlarda çıkacak. Dünya yeni bir ekolojik sistemin içine giriyor. Neler olup olmayacağını yaşayarak göreceğiz tahlil edeceğiz hep birlikte. Benim düşüncelerim analizlerim bu şekilde. Yapılan açıklamalar ve gözlemlerim doğrultusunda Yazımızda düşünce sistemimizde Bir kusurumuz yanlışımız oldu ise af ola. Güzel günler sizin ve sevdiklerinin olması dileği ile bir sonraki yazımızda kavuşana dek Allah’a emanet olun.
Esen kalın hoşçakalın. Sağlıklı kalın.

Yorumlar