OKULLAR AÇILACAK MI ?

 27 Ağustos 2020 Perşembe (1 yıl önce)
 3453
Ahmet ÖRMÜŞ
Ahmet ÖRMÜŞ

Günler geçiyor. Herkesin aklında aynı soru okullar açılacak mı?
2020 2021 eğitim öğretim yılı veliler olduğu kadar öğrencilerin ve esnafın merak konusu. Bu gidişat nereye kadar ve nereye kadar böyle bilinmezlikler devam edecek. Ama okulların yanı sıra Üniversitelerde özellikle ekonomisi Yozgat gibi öğrenci şehirleri için merak konusu. Yozgat esnafı dört gözle hem okulların hem de üniversitelerin açılmasını bekliyor. Okullar için ilk başta verilen tarih ay sonunda işleyecek daha sonrası kademeli olarak online eğitim sistemine geçilecek. Peki, bu süreç öğrencilere faydalı olacak mı? Veliler bu süreçten nasıl etkilenecek. Ve en önemlisi bölgesel ekonomi bu süreçten nasıl pay alacak.
Burada değinmek istediğim temel konu Yozgat ekonomisi nasıl bir zarar görecek. Doğacak olan bu zararı kim karşılayacak?
Mağduriyetler nasıl giderilecek? Yozgat gibi ekonomisi öğrenci üzerine olan şehirler en fazla bir yıl yâda altında dayanabilirler. Şehirlerin ekonomileri alt üst olacak.
Zarar gören Yozgat esnafı olacak. Hal böyle iken ekonomik şartlarda sıkıntı var iken kurumsal firmalardan kırtasiye alışverişi yapmanın yâda Yozgat ekonomisine katkı sağlamayan dev şirketlere kar payı kazandırmanın anlamının olmadığını düşünüyorum. Bu sebep ile yapılan yapılacak olan okul alışverişlerinde bölge esnafı düşünülerek yapılmasını gerektiğini düşünen insanlardanım.
Cenazen olur bakkal Hüseyin abi gelir düğün olur kasap Mahmut abi gelir. Ama kurumsal firmalar gelmez.
Yerel esnaf cenazende gözyaşı düğününde halay başı olur. Sen yeter ki bölgesel düşün. Şimdi bu yazdıklarımdan sonra illa ki ters düşüncelere sahip olan insanlar olacak. Bu düşüncelere mahal vermemek için bölge esnafımızın yapabildiği kadarıyla fiyatları makul vermek zorunda olması gerekir. Eğer yapmasa yukarıda belirtiğim durumlar hepsi boşuna gitmiş olacak. Ama tüketicinin birey olarak şunu düşünmesi lazım yılda bir kere yaptığım alışverişi kendi memleketimin güzide esnafında yapma düşüncesi olması lazım.
Her zaman ara ara dönemine göre malzeme getiren isimleri zikretmek reklam yapmak istemiyorum ama sizler biliyorsunuzdur. Bu firmalar zaten kazanıyorlar. Ve birçok esnafımızın sonları olmuştur. Üç aşağı beş yukarı demem gerekenleri anlatmak istediklerimi anlatabildiğimi düşünüyorum. Şehirdeki bölgesel esnafımıza sahip çıkılmasını istiyorum. Çok şey istemiyorum.
Bu haftaki düşüncelerimiz fikirlerimiz bu kadar kıymetli okurlar. Yazımızda düşünce sistemimizde Bir kusurumuz yanlışımız oldu ise af ola. Güzel günler sizin ve sevdiklerinin olması dileği ile bir sonraki yazımızda kavuşana dek Allah’a emanet olun. Esen kalın hoş ça kalın Sağlıklı kalın.

Yorumlar