Yozgat’ta uygulanan ‘Bozok Yaylasında Yaşamak İçin Bir ‘SÜRÜ’ Nedenim Var Projesi’ 31 Aralık 2026 tarihine  kadar uzatıldı. Proje kapsamında 2020 yılından bugüne 328 üreticiye 21 bin 586 adet küçük baş hayvan desteği sağlandı.
Yozgat’ta küçükbaş hayvan sayısını artırmak ve bu artışın ekonomiye katkı sağlaması amacıyla hazırlanan Bozok Yaylasında Yaşamak İçin Bir 'SÜRÜ' Nedenim Var Projesi,  3 yıl daha uzatıldı. Projenin uzatılmasına ilişkin hazırlanan protokol Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan ve Ziraat Bankası Yozgat Şube Müdürü Mehmet Gürsel Yılmaz tarafından imzalandı.
Proje kapsamında Valilik ve Ziraat Bankası arasında yapılan protokol gereği,  küçükbaş hayvancılığını daha ileriye götürmek adına 2020 yılından bugüne 328 üreticiye 21 bin 586 adet küçük baş hayvan desteği sağlandı.
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Türkiye’nin önemli hayvancılık bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta hayvancılığın istenilen düzeye getirilmesinin hedeflendiğini söyledi.
Kırsalda yaşayan vatandaşların ekonomisine bir nebzede olsun katkı sağlamak amacıyla Bozok Yaylasında Yaşamak İçin Bir ‘Sürü' Nedenim Var projesinin hazırlandığının altını çizen Vali Özkan, “Ziraat Bankası ile yapılan protokol gereği, ilimiz küçükbaş hayvancılığını daha ileriye götürmek adına işletme başına 400 bin liraya kadar yatırım ve işletme kredisi kullandırılacaktır. Bu kredinin 300 bin liraya kadar olan miktarı ile küçükbaş hayvan bedelinin tamamını karşılayacak şekilde yüzde 100 sübvansiyonlu 12 ay ödemesiz, azami 7 yıl vadeli olacak şekilde küçükbaş hayvan alımı gerçekleştirilecektir. Proje ile ilimizin hem küçükbaş hayvan varlığı artırılacak hem de hayvansal üretim artışına paralel olarak ekonomik anlamda ciddi bir canlanma sağlanacaktır. Ayrıca proje ile ilimizin küçükbaş hayvan varlığı da 500 binin üzerine çıkartılması hedeflenmektedir” dedi.   ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi