Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP), 2023-2024 av sezonunun ülke genelinde sona erdiğini duyurdu. 
2023-2024 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararı uyarınca 26 Ağustos 2023 tarihinde başlayan Av Sezonu 3 Mart 2024 tarihi itibarıyla ülke genelinde kapandığı bildirildi. 
Edinilen bilgilere göre, “Bu kapsamda avın kapanış tarihi itibariyle, av ve yaban hayvanlarının üreme döneminin başladığını, avın açılacağı 2024 yılı Ağustos ayına kadar bu dönemde avcılık faaliyetlerinin yasak olduğu, özellikle av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme evrelerini içine alan bu süreçte toplumun tüm kesimlerinin tabii ortamlara çıkarken daha hassas hareket etmesi ve av ve yaban hayvanlarının yavru ve yumurtalarının toplanmaması hususunda, kamuoyuna duyurulur” denildi.
Açıklamada, “4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu uyarınca av hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme, erginleşme gibi yaşam evrelerini dikkate alan MAK avın kapanış tarihini belirlemiştir. MAK 2024 yılında mayıs ayı içerisinde toplanarak 2024-2025 yıllarını kapsayacak kararını alacaktır. Bu kararda av döneminde uygulanacak avlanma usul ve esasları ile av hayvanı türlerine göre avın açılacağı tarihler yeniden belirlenecektir” ifadelerine yer verildi.                 SALİH AKGÜL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi