Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon Kurulu’na sunulan raporda, çalışmayan kadınların yüzde 71’i hayatlarında en az bir kez şiddete uğruyor. 
Kadına yönelik şiddetin, hem bir insan hakları ihlali hem de toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin en acımasız yansıması oluyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat’ta kadınlar yaşamının herhangi bir döneminde, eşi veya yakın ilişkide bulunduğu kişi tarafından şiddete uğruyor.
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon Kurulu’na sunulan İzleme ve Değerlendirme Raporuna göre 26-35 yaş aralığında ki kadınlar yüzde 36’sı şiddete uğruyor.
Rapor, çalışmayan kadınların yüzde 71’i, çalışan kadınların yüzde 29’unun şiddet mağduriyeti yaşadığını ortaya koydu. Rapora göre çalışan erkeklerin yüzde 75’i ise  şiddet uyguluyor.
Yozgat’ta il merkezinde 314 olmak üzere toplam 638 kadına koruma alınırken, 6 aylık dönem içerisinde 112 kadın koruma evine kabul edilirken, 26 kadın izleme takip, 8 kadın ise can güvenliği nedeniyle nakil talebinde bulundu.
Başvuru yapanların yüzde 23’ü öfke kontrol problemi, yüzde 16’sı tedbir amaçlı, yüzde 13’ü ayrılığı kabul etmeme, yüzde 14’ü psikolojik nedenler, yüzde 11’i madde ve alkol kullanımı, yüzde 10’u ekonomik nedenler, yüzde 8’i kıskançlık, yüzde 5’i se aldatma nedeniyle koruma istedi.
Yozgat’ta yüzde 51 ile psikolojik şiddet öne çıkarken, fiziksel şiddet yüzde 39, ekonomik şiddet yüzde 5, ısrarlı takip yüzde 4 ve cinsel şiddet yüzde 1 olarak rapor edildi.
Rapora göre şiddet uygulayanların 522’si eş, 104’ü aile bireyi, 55’i eski eş, 53’ü birliktelik, 45’i akraba, 23’ü eski birliktelik, 36’sı tanıdık, 8’i ısrarlı takipçi, 14’ü gayri resmi birliktelik ve 22’si ise arkadaş olarak belirtildi.
Şiddet yoğun olarak 635 ile ev içerisinde ortaya çıkarken, iletişim araçları ile 152, sokakta 71, araç içerisinde 9 ve işyerinde 15 olarak rapor edildi. Gençler yaştaki kadınların şiddete uğradığı rapor edilirken, yine genç yaştakiler şiddet uyguluyor. Eğitim durumlarına göre lise mezunları yüzde 31 ile en fazla şiddet uygulanan kesim olurken, ortaokul 27, ilkokul yüzde 25, lisans ve lisans üstü şiddet uğrayan kadınların oranı ise yüzde 5 olarak kaydedildi.
Yozgat’ta  882 kişi için elektrik kelepçe müracaatı yapılırken 12 kişiye kelepçe takıldı. Yozgat’ta 2023 yılı 6 aylık dönem içerisinde 1 kadın cinayete kurban gitti.
Öte yandan Yozgat’ta kadına yönelik şiddetin önlenmesi noktasında Valilik koordinesinde kamu kurumları işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürüyor.
                         SEVİLAY KAYAASLAN

Editör: Hakimiyet Gazetesi