Odyolog Muhammed Samed Çamlıbel, vatandaşların kulak temizliğine dikkat etmediğini söyledi. Kulak temizliğinin çubukla ya da kürdanla yapıldığını aktaran Çamlıbel, bilinçsizce yapılan temizliğin işitme kaybı meydana getirebileceğini kaydetti. 
Kulak temizliğinin uzmanlar tarafından yapıldığının altını çizen Çamlıbel, kulak çöpü kullanımının da önerilmediğini kaydetti. 
Odyolog Çamlıbel, “Kulağın kendi yapısında temizleme özelliği zaten var. Ayrıca kulağa sokulan pamuklu çubuk, vücuttan atılmak üzere olan salgıyı iterek kulak zarını kapatabiliyor, bu durum da duyma bozuklularına neden oluyor” dedi. Kulak kirini temizlemek için pamuk kullanmanın sakıncalı olduğunu belirten Çamlıbel, kulak çöpü ve pamukların dikkatli kullanılması gerektiğine vurgu yaptı. Kulakta biriken kirlerin yanlış yapılan temizleme hareketleriyle kulağı tıkayabileceğini aktaran Çamlıbel, “Kulak kiri kulak pamuklarla temizlenmeye çalışılırsa hem kulak yolundaki kir biraz içeriye doğru itilmiş olur, hem de kulak salgısını dışarı atan tüylerin hareketi kısa süreli de olsa bozulur. O esnada salgı salgılanmaya devam eder ama tüyler çalışmadığı için dışarı atılamaz. Bir müddet sonra bu tüylerin taşıma kapasitesini aşan şekilde salgı birikir. Dışarı atılamadığı zaman da birikerek kulak kanalını tamamen kapatır ve problem başlar” diye konuştu.
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi